Το δεύτερο «ερυθρόλευκο» βήμα τίτλου

Μέσα σε 1 ώρα και 42 λεπτά έγινε η δουλειά! Καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά τον Παναθηναϊκό. Αλλά αυτή τη φορά τα κορίτσια του Θρύλου το πέτυχαν στο κλειστό του Μετς. Μιας και επικράτησαν με 3-1 σετ. Έτσι έκαναν το 2-0 στη φετινή σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Άρα είναι μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα και το νταμπλ. Κατά συνέπεια, μπορούν να το κάνουν το Σάββατο (20/4, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη. Το δεύτερο «ερυθρόλευκο» βήμα τίτλου.

• Η MVP: Μιχαέλα Μλεΐνκοβα. Ακόμα ένα μεγάλο ματς από την Τσέχα ακραία με 27π., αλλά και 56% στην επίθεση!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο τελικό είχαν 65% στην υποδοχή, με 36% άριστες, ενώ ο ΠΑΟ 44% με 23%.
  • Η «ΜΑΧΗ» ΤΟΥ ΦΙΛΕ: Καθοριστική η Φαριόλ με τα 5 μπλοκ, με το Θρύλο να έχει διπλάσια πετυχημένα (σ.σ.: 10-5)!
  • MATCH STATS: Μλεΐνκοβα με 71% και Νίζετιχ με 62% στην υποδοχή, έκαναν πολύ σπουδαία δουλειά στο ματς του Μετς.

Κυριαρχία στο μπλοκ

Πράγματι, τα τρία γρήγορα μπλοκ της Φαριόλ έκαναν το σκορ 6-12 στο πρώτο σετ. Αν και ο ΠΑΟ μείωσε 11-12, στη συνέχεια «καθάρισε» η Κούμπουρα. Εξαιρετική στο πρώτο σετ με 9π. (8/11 επ.). Επίσης, στην τελική ευθεία η Εμμανουηλίδου με άσσο έκανε το 18-23 και η Μλεΐνκοβα το τέλειωσε (19-25) για το 0-1.

Η επίθεση του ΠΑΟ

Λοιπόν, οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν καλά στο ματς με το αρχικό 1-4 με την Μλεΐνκοβα. Όμως, ο ΠΑΟ το γύρισε και ισοφάρισε 5-5 με άσσο. Ξανά τα ηνία στις «ερυθρόλευκες» με 7-9. Όμως, μετά το 11-12 με το μπλοκ της Φαριόλ, οι «πράσινες» αντέδρασαν. Όταν βρέθηκαν στο +2 (17-15 με την Άτκινσον), έλεγξαν το ματς. Έτσι πήραν το δεύτερο σετ με 25-18, γιατί είχαν 58% στην επίθεση.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Αν και στην αρχή φάνηκε πώς το σετ θα είναι «κλειστό», ο Ολυμπιακός με την εξαιρετική Κούμπουρα ξέφυγε με 7-2, ενώ ο άσσος της Μλεΐνκοβα έφερε το 2-8. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο και βρέθηκαν ξανά με νταμπλ σκορ (8-16) με την Μλεΐνκοβα. Αλλά μετά το 11-18, ο ΠΑΟ σιγά-σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά. Για να φτάσει στο 20-21. Ωστόσο εκεί ένα μπλοκ άουτ από την Μλεΐνοβα (20-22) έδωσε… αέρα στο Θρύλο. Διότι διατήρησε το +2 και με την επίθεση της Κούμπουρα έκανε το 1-2 σετ, με 25-23.

Το δεύτερο βήμα τίτλου

Επιπλέον, εκπληκτική εκκίνηση στο 4ο σετ. Καθώς οι άσσος της Νίζετιχ και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου διαμόρφωσαν το 0-7! Για να έρθει ο άσσος της Φαριόλ, για το «ερυθρόλευκο» +8 (6-14). Επιπρόσθετα, η χαμένη επίθεση της Άτκισον έκανε το σκορ 8-18. Ακολούθως, ο άσσος της Μλεΐνκοβα έκανε το 12-23, ενώ η Κούμπουρα τέλειωσε το σετ (15-25) και το ματς (1-3 σετ). Το δεύτερο «ερυθρόλευκο» βήμα τίτλου.

Τα σετ 1-3 σε 1.42: 19-25, 25-18, 23-25, 15-25.

• 1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25
  • 2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-18
  • 3ο σετ: 2-8, 8-16, 17-21, 23-25
  • 4ο σετ: 1-8, 8-16, 12-21, 15-25

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 4 (4/10 επ.), Καρκάσες 18 (14/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 22% άριστες), Άτκινσον 18 (17/42 επ., 1 μπλοκ), Γκρότους 7 (5/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Σάμανταν 14 (11/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ., 41% υπ. – 22% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 4 (4/22 επ., 62% υπ. – 42% άριστες), Καράρο, Εμμανουηλίδου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 28 (24/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φαριόλ 10 (4/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 27 (24/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 35% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 59% υπ. – 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.