ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Καθάρισαν τον ΠΑΟΚ οι θρυλικοί νέοι!(2-0)

imageedit_1_2036590196

Με γκολ των Ανδρούτσου(45′) και Τασιούλη(92′) οι νέοι του Ολυμπιακού νίκησαν τον ΠΑΟΚ και συνεχίζουν να βρίσκονται σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό

Στις νίκες επέστρεψαν οι νέοι του Ολυμπιακού μετά την ισοπαλία με τον Πανιώνιο, επικρατώντας του ΠΑΟΚ στο Ρέντη με 2-0 για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, παραμένοντας αήττητοι, με 5 νίκες και 1 ισοπαλία. Έφτασαν τους 16 βαθμούς, όντας στην δεύτερη θέση με δύο λιγότερους από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζουν την 10η αγωνιστική στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός ήτανε κυρίαρχος στο σημερινό παιχνίδι με υψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας και με αλλεπάλληλες ευκαιρίες ώστε να διευρύνει παραπάνω την έκταση του σκορ.

Μόλις στο 3’ οι ερυθρόλευκοι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον πρώτο τους σκόρερ, Θανάση Ανδρούτσο, ο οποίος έπιασε ένα φοβερό φαλτσαριστό αριστερό πλασέ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 12’ ο Κώστας Κηπουρός σουτάρει μέσα στην μικρή περιοχή αλλά ο Σιαμπάνης(ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ) αποκρούει με δυσκολία τη μπάλα και του λέει όχι στο 1-0. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Σιαμπάνης λέει όχι στο σουτ του Ανδρούτσου από το πέναλτυ, ενώ στο 38’ ο Κηπουρός εκτελεί φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα καταλήγει για 2η φορά στο δοκάρι του ΠΑΟΚ. Στο 42’ πάλι ο Κηπουρός εκτελεί φάουλ, ο Στάθης Λάμπρου πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ο Σιαμπάνης αποκρούει και πάλι. Η λύτρωση για τους ερυθρόλευκους ήρθε στο 46′ όταν ο Μάριος Βρουσάι κάνει ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά πασάρει παράλληλα στον Ανδρούτσο και αυτός με το αριστερό «γράφει» το 1-0, ακριβώς με την λήξη του ημιχρόνου. Ο πρώτος σκόρερ του Θρύλου ήταν και πάλι εκεί που έπρεπε και δείχνει ότι οδηγεί την ομάδα του από τρίποντο σε τρίποντο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με δυο αλλαγές στην ενδεκάδα του και ανέβηκε ψηλά για να ισοφαρίσει, ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να μένει από δυνάμεις. Η ομάδα του Βούζα κλείστηκε για κάποιο διάστημα πίσω, ενώ δεν έβγαζε σωστά τις αντεπιθέσεις ώστε να απειλήσει εκ νέου. Οι 3 αλλαγές των Κωστανάσιου, Καμπετσή και Ξενιτίδη δεν έδωσαν φρεσκάδα στους γηπεδούχους και έτσι το παιχνίδι δεν είχε την αίγλη του πρώτου ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 92’ ο Ολυμπιακός κατάφερε όμως να πετύχει και 2ο γκολ. Ο Μάριος Βρουσάι και πάλι ως δημιουργός, έβγαλε από τα πλάγια ασίστ στον Γιώργο Ξενιτίδη ο οποίος με πλασέ έκανε το τελικό 2-0.

Μετά την λήξη του αγώνα άναψαν τα αίματα στην κερκίδα, αφού ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Γκαρσία έκανε μια ανόητη χειρονομία, προκαλώντας όλους τους παρευρισκόμενους στο Ρέντη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Τσιμίκας, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου (79′ Καμπετσής), Τασιούλης (63′ Κωστανάσιος), Μεγαρίτης, Ανδρούτσος, Κηπουρός (72′ Ξενιτίδης), Βρουσάι

ΠΑΟΚ: ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Γιαλαμούδης, Δημητρίου, Δοδοτσάκης, Μελετίδης, Ματθαίου, Μίσκοβιτς (56′ Αηδονίδης), Κωνσταντίνου (46′ Σταθόπουλος), Δημητριάδης (46′ Τζοβάρας), Χατζηδίμπας.