ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με το… δεξί οι «ερυθρόλευκες»

Ο πρώτος τελικός στην Α1 πόλο Γυναικών είχε την αναμενόμενη κατάληξη. Διότι ο Ολυμπιακός νίκησε 13-9 τη Βουλιαγμένη. Το αποτέλεσμα ήταν το πρώτο βήμα για το δέκατο τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του συλλόγου. Αν και στο ματς του Παπαστράτειου, οι κοπέλες του Θρύλου είχαν μεγάλη νευρικότητα και αστοχία. Ωστόσο έφτασαν στο στόχο τους. Με το… δεξί οι «ερυθρόλευκες».

• Η MVP: Μαρίνα Κοτσιώνη. Οξύμωρο μεν, ρεαλιστικό δε. Η γκολκίπερ του ΝΟΒ απέκρουσε τρία πέναλτι, ενώ συνέβαλε να χαθούν άλλα δύο!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Βουλιαγμένη σημείωσε 3 γκολ, αν και στο πρώτο είχε σκοράρει έξι φορές!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Οι εκτελέσεις των πέναλτι από την πλευρά του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκες» ευστόχησαν σε ένα από τα έξι που εκτέλεσαν.
  • THE POINT: Ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του Τσίριτς που είχε 7 διαφορετικές σκόρερ στο ματς, για τα 13 «ερυθρόλευκα» τέρματα.

Πρεμιέρα με το… δεξί

Τα πρώτα επτά λεπτά του πρώτου τελικού ήταν αμφίρροπα. Διότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε τρεις φορές, αλλά ο ΝΟΒ ισοφάρισε σε ισάριθμες περιπτώσεις. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν δύο διαδοχικά γκολ και προηγήθηκαν με 5-3. Επιπλέον, η διαφορά ανέβηκε στα τρία γκολ (6-3). Αλλά εκεί τα κορίτσια του Θρύλου κόλλησαν. Έχασαν δύο πέναλτι με Ελευθεριάδου και Ξενάκη (δοκάρι). Έτσι, η Βουλιαγμένη με σερί 3-0 ισοφάρισε. Όμως, στην τελική ευθεία του ημιχρόνου, τα κορίτσια του Τσίριτς πήραν ξανά διαφορά δύο τερμάτων. Επιπλέον, στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτριες οι κοπέλες του Ολυμπιακού έπαιξαν καλύτερη άμυνα και προηγήθηκαν με 4 γκολ διαφορά (11-7). Εξάλλου, αυτή διατηρήθηκε ως το φινάλε για το τελικό 13-9. Με το… δεξί οι «ερυθρόλευκες».

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-3, 3-1, 2-2

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:04), 1-1 Ελληνιάδη (πέναλτι, 4:43), 2-1 Χυδηριώτη (κόντρα, 3:57), 2-2 Στρατηδάκη (π/π, 3:16), 3-2 Τριχά (περιφέρεια 2:03), 3-3 Καϊάφα (π/π, 0:43), 4-3 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:20), 5-3 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π, 0:02)
  • 2ο οκτάλεπτο: 6-3 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:06), 6-4 Ελληνιάδη (πέναλτι 5:50), 6-5 Ριτζ (περιφέρεια, 5:07), 6-6 Γιαννοπούλου (περιφέρεια, 4:03), 7-6 Κρίστμας (φουνταριστό 2:56), 8-6 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 2:28)
  • 3ο οκτάλεπτο: 9-6 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:20), 9-7 Ριτζ (πέναλτι, 5:04), 10-7 Χυδηριώτη (κόντρα, 3:04), 11-7 Τριχά (περιφέρεια, 0:38)
  • 4ο οκτάλεπτο: 11-8 Ριτζ (περιφέρεια. 5:18), 11-9 Τανκέεβα (π/π, 1:59), 12-9 Β. Πλευρίτου (π/π, 1:27), 13-9 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:04)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καιάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 3, Τανκέεβα 1, Βάλβη, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.