ΒΟΛΕΪ

Το μπλοκ θα κρίνει τον τίτλο

Ο πρώτος τελικός του περασμένο Σάββατο στο «Μελίνα Μερκούρη» είχε θριαμβευτή τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-1 σετ τις «πράσινες». Με τη διαφορά να είναι οι πόντοι πάνω στο φιλέ. Το μπλοκ θα κρίνει τον τίτλο.

Υπεροχή για τον τίτλο

Στον πρώτο τελικό που έγινε στο Ρέντη, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟ. Με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν 95 πόντους, ενώ οι «πράσινες» περιορίστηκαν στους 75, αντίστοιχα. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν οι πόντοι από το μπλοκ. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός είχε 16 μπλοκ, ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 4. Στις άλλες κατηγορίες όπως οι άσσοι και τα λάθη, οι δύο ομάδες ήταν… ισόπαλες. Ένα ελαφρύ προβάδισμα είχαν οι κοπέλες του Θρύλου στην επίθεση με 56/46 πόντους, αλλά αυτό ήταν λογικό. Ειδικά με δεδομένο ότι πήραν στις ματς 20 πόντους παραπάνω.

Δυνατό μπλοκ και στον Άγιο Θωμά

Το απόγευμα (18:45) διεξάγεται ο δεύτερος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι. Ο Ολυμπιακός πρέπει να δείξει ανάλογη συγκέντρωση και προσοχή. Να είναι αποτελεσματικός στο μπλοκ-άμυνα, όπως ήταν στο Ρέντη. Αν το καταφέρει αυτό, θα έχει κάνει μεγάλο βήμα για να πετύχει τη δεύτερή του νίκη, στη σειρά των φετινών τελικών της Volley League Γυναικών. Ώστε να βρεθεί σε απόσταση μιας νίκης από το 9ο διαδοχικό πρωτάθλημα της ιστορίας του. Το μπλοκ θα κρίνει τον τίτλο.