Θρύλε γερά-γερά και πρωτάθλημα ξανά

Μήνυμα για το πρωτάθλημα έστειλαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Με εξαιρετική εμφάνιση στον πρώτο τελικό της Volley League Γυναικών, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο Ρέντη. Επικράτησαν 3-1 σετ κι έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών. Θρύλε γερά-γερά και πρωτάθλημα ξανά.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τρίτη, 3 Μαΐου, στις 18:00 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικές τις Χίπε, Σάλας και τις Εμμανουηλίδου και Γιώτα να κυριαρχούν στο φιλέ, πέτυχε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να κατακτήσει το 9ο σερί πρωτάθλημά του.

Λάθη σε καίρια σημεία

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν μπήκαν καλά στο ματς. Με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ, με την Κωνσταντίνου να τελειώνει τις επιθέσεις, να προηγηθεί 1-4. Δύο πόντοι της Άγκοστ κι ενδιάμεσα ένα μπλοκ της Χριστοδούλου έφεραν το 4-4. Τα λάθη στο σερβίς και από τις δύο πλευρές ήταν αυτά που κυριάρχησαν στη συνέχεια. Ο ΠΑΟ βρέθηκε στο +2 (8-10) και το +3 (10-13) με τον άσσο της Χατζηευστρατιάδου. Νέος άσσος από την Χαντάβα για το 12-17, ενώ έκανε και το 14-20. Γιώτα και Άγκοστ μείωσαν σε 16-20. Η Αμερικανίδα ακραία με επίθεση και άσσο μείωσε σε 19-22 και η Σάλας σε 20-23. Εκεί έγινε η φάση του ματς. Η επίθεση της Χίπε ήταν φανερά μέσα, αλλά δόθηκε άουτ. Για να τελειώσει το σετ 20-25.

Πάτησε… γκάζι

Δυναμική εκκίνηση στο δεύτερο σετ από τις «ερυθρόλευκες». Η Χίπε και τα μπλοκ από Γιώτα και Σάλας έφεραν το 3-0. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 3-3, αλλά με δύο πόντους της Σάλας κι ενδιάμεσα της Χίπε (μπλοκ) έφεραν το 6-3. Τάιμ άουτ για τον Γκάιτς. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το +3 με τους διαδοχικούς πόντους της Χίπε (9-6). Η χαμένη επίθεση της Εμμανουηλίδου έφερε τη διαφορά στον πόντο (11-10), ενώ η Γκρόθες ισοφάρισε (11-11). Εκεί ο Θρύλος έκανε σερί 5-0 με την Σάλας να παίρνει τρεις πόντους (16-11). Το μπλοκ της Χίπε έκανε το σκορ 18-14, ενώ η Σάλας έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +5 (20-15). Η Χριστοδούλου την ανέβασε στους 6 (23-17), για να τελειώσει το σετ με την επίθεση της Σάλας για το 25-19.

Καλό βόλεϊ και προβάδισμα

Ο άσσος της Χίπε και η επίθεση με πάιπ της Σάλας διαμόρφωσαν το 4-2. Η Άγκοστ ανέβασε τη διαφορά στους 4 (7-3), αλλά μια μικρή χαλάρωση επέτρεψε στον ΠΑΟ να ισοφαρίσει σε 9-9. Τρεις σερί πόντοι από την Χίπε και το σκορ έγινε 12-10. Η Άγκοστ έκανε το 13-10, ενώ η Εμμανουηλίδου έδωσε… αέρα 4 πόντων ξανά στο Θρύλο (15-11). Ο ΠΑΟ προσπέρασε μετά την άστοχη επίθεση της Σάλας (16-17), αλλά δύο διαδοχικά μπλοκ από Γιώτα και Σάλας έκαναν το 19-17. Νέα επιστροφή του ΠΑΟ και 22-22 μετά την άστοχη επίθεση της Χίπε. Το τάιμ άουτ του Παρίζι λειτούργησε. Χαμένο σερβίς της Παπαφωτίου και μπλοκ άουτ της Χίπε για το 24-22, ενώ η Γενιτσαρίδη τελείωσε το σετ με 25-23, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του Ολυμπιακού.

Καταιγιστικές

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Μετά το χαμένο σερβίς της Κωνσταντίνου (2-1), στο σερβίς για τον Ολυμπιακό πήγε η Χίπε. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 7-0 εκμεταλλευόμενες τα λάθη που έκαναν οι «πράσινες», την εξαιρετική παρουσία της Εμμανουηλίδου πάνω στο φιλέ και γενικότερα τη σωστή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα (9-1). Ο άσσος της Χαντάβα είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει στους 6 ο ΠΑΟ (9-3). Αλλά μετά έχασε εντελώς την επαφή με το σκορ. Η Σάλας ήταν εντυπωσιακή και στην επίθεση και στο μπλοκ. Η Χίπε τελείωσε τις μπάλες, ενώ η Γιώτα κυριάρχησε στο φιλέ. Το μπλοκ της Κουβανής έκανε το 11-3, ο πρώτος χρόνο της Ελληνίδας κεντρικής το 16-5, ενώ η Γερμανίδα διαγώνιος με διαδοχικούς πόντους το 19-6. Άσσος της Σάλας και μπλοκ από τη Γιώτα για το +15 (21-6). Η τελευταία με άσσο έκανε το 23-7. Με δύο διαδοχικές, πετυχημένες επιθέσεις από την Εμμανουηλίδου ολοκληρώθηκε το σετ για το 25-8 και τη νίκη 3-1 του Ολυμπιακού. Θρύλε γερά-γερά και πρωτάθλημα ξανά.

Τα σετ 3-1 σε 97′: 20-25, 25-19, 25-23, 25-8

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-23

4ο σετ: 8-1, 16-5, 21-6, 25-8

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (2/7 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 18% άριστες), Σάλας 20 (16/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 22% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 17 (14/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 12% άριστες), Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 29% υπ. – 0% άριστες), Κελεσίδη.

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/10 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 8 (8/19 επ.), Γκρόθες 12 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (8/27 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. – 13% άριστες) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. – 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Μεταξά, Μπραμπίλα 1 (1 μπλοκ).