Της «έραψε» Αρμάνι και βλέπει 4άδα

Μέγας είσαι Θρύλε. Με την άμυνά του να τσακίζει το Μιλάνο, να μην το αφήνει να πάρει… ανάσα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε τεράστιο βήμα. Δεν ήταν μόνο η νίκη με 67-58 και το 2-0 φέτος κόντρα στην ομάδα του Μεσίαν. Διότι όχι μόνο είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό στα πλέι οφ της Euroleague, αλλά γιατί έχει μεγάλες πιθανότητες και για να πάρει και το πλεονέκτημα της έδρας. Της «έραψε» Αρμάνι και βλέπει 4άδα.

Υπερβολική αστοχία

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην Αρμάνι. Πιο σωστά το δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου. Διότι στο ξεκίνημα οι «ερυθρόλευκοι» και η ιταλική ομάδα βάδιζαν χέρι-χέρι (6-6). Με τον Φαλ να έχει 4 πόντους. Από εκείνο το σημείο, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Κακές επιλογές στην επίθεση, νευρικότητα, αστοχία. Μεγάλη αστοχία με μόλις 2/14 σουτ, ειδικά από το τρίποντο (0/6). Το Μιλάνο βρήκε λύσεις, έχτισε μια διαφορά και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 15-7. Με τον Γάλλο σέντερ του Ολυμπιακού να έχει τους 5 πόντους.

Όλα ξεκίνησαν από την άμυνα

Η δυσλειτουργία των Κυπελλούχων Ελλάδας έφερε το Μιλάνο νωρίς σε διψήφια διαφορά (7-17) και στο 12ο λεπτό στο +12 (21-9). Η είσοδος του Μακ Κίσικ έδωσε ενέργεια. Παράλληλα, η άμυνα έκανε τη δουλειά της. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 15-4. Ο Μακ Κίσικ σκόραρε 7 πόντους. Από το 15-25 με το καλάθι του Χάινζ (5:36) έγινε σερί 9-0 με Βεζένκοφ που πέτυχε το πρώτο «ερυθρόλευκο» τρίποντο στο ματς. Ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στον πόντο (24-25) με ½ βολές του Φαλ, 1:49 για το ημίχρονο, αφήνοντας την Αρμάνι χωρίς σκορ για 4:24! Δεν κατάφερε, όμως, να προσπεράσει. Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 25-27 μετά το καλάθι του Ντιλέινι και μια βολή του Λαρεντζάκη.

Έβγαλε μεγάλη ενέργεια

Η αστοχία από το τρίποντο συνεχίστηκε για ένα ακόμα δεκάλεπτο. Από το 2/11 του ημιχρόνου, έφτασε στο 2/14. Αλλά η προσήλωση στην άμυνα ήταν αξιομνημόνευτη. Αρχικά ισοφάρισε με τον Βεζένκοφ (27-27). Τα δύο σερί τρίποντα του Χολ (27-33) έφεραν την Αρμάνι στο +6. Ο Ολυμπιακός, όμως, έδωσε μεγάλο βάρος στο αμυντικό κομμάτι. Κρατώντας το Μιλάνο σε ένα ακόμα δεκάλεπτο σε χαμηλά στάνταρ όσον αφορά στην επίθεσή του. Από το 29-37 με το καλάθι του Χάινζ (7:13) ως το καλάθι του Ντατόμε στο φινάλε του δεκαλέπτου, οι Ιταλοί είχαν μόλις 4 πόντους σε κάτι παραπάνω από 7 λεπτά. Εκτός από τον Μακ Κίσσικ, σημαντική ήταν η προσφορά του Βεζένκοφ, με το σκορ να είναι 39-43 στο 30ό λεπτό.

Την διέλυσε!

Ο Σάσα σήμανε το σύνθημα για την αντεπίθεση με δύο συνεχόμενα καλάθια (43-43). Το ίδιο έκανε και ο Μακ Κίσσικ που κρατούσε το Θρύλο στο ματς και με γκολ-φάουλ τον έφερε μπροστά (48-47), 6:50 για το τέλος. Το τρίποντο του Ντατόμε (48-50) ήταν το τελευταίο προβάδισμα για την Αρμάνι. Εκεί βγήκε μπροστά ο Σλούκας. Δύο βολές και δύο σερί τρίποντα και το σκορ έγινε 56-50 (5:09). Οι τρεις βολές (σ.σ.: δύο του Ντιλέινι και μια του Χάινζ) έφερε το Μιλάνο σε απόσταση ενός σουτ (56-53), 4:36 για το τέλος. Καλή κυκλοφορία μπάλας και «τάισμα» του Φαλ που έφερε το σκορ στο 60-53! Πέντε βολές από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ «κλείδωσαν» το ματς (66-53) στο 104 δευτερόλεπτα για το τέλος. Και τον Σλούκα, με μια βολή, να διαμορφώνει το τελικό 67-58. Της «έραψε» Αρμάνι και βλέπει 4άδα.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.