Την έβγαλε… “καθαρή” στη λασπομαχία!

Τα εύκολα δύσκολα θέλησε να κάνει ο Ολυμπιακός στα Γιάννενα, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν του ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες και σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, με σκορ 1-2 και συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στην Σούπερ Λιγκ. Στο 8ο λεπτό το ερυθρόλευκο προβάδισμα με αυτογκολ του Σκόνδρα, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με αυτογκολ του Βούκοβιτς στο 14′, ενώ στο 38′ ο Λάζαρος επανέφερε την τάξη δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Πολύ καλή εμφάνιση για μία ακόμα φορά από τον Κώστα Φορτούνη, φανερά “ανεβασμένος” ο Λάζαρος.

“Προβλεπόμενη” διάταξη:

Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν επιφύλαξε κάποια έκπληξη στον αντίπαλο. Αρκετά αναμενόμενα, παρέταξε τους Σα, Κούτρη, Ομάρ και Σισέ – Βούκοβιτς στα στόπερ. Στο χώρο του κέντρου ξεκίνησε τους Γκιλιέρμε – Μπουχαλάκη, λαμβανομένης υπόψιν της απουσίας του Μαντί Καμαρά, ο Φορτούνης ξεκίνησε στην θέση του ως “δεκάρι”, με τους Λάζαρο και Ποντένσε να φεύγουν στα “φτερά”. Προωθημένος ξεκίνησε ο Γκερέρο.

Καλησπέρα σας… Γκολ και… γκολ!

Ήταν το 7ο λεπτό όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο κόρνερ της βραδιάς. Ο Κώστας Φορτούνης ξεκίνησε από δεξιά και με μία δοκίμασε κάτι το πολύ… εξεζητημένο για να αποφύγει τους αντιπάλους του. Ο Θεσσαλός άσσος το κατάφερε και απέφυγε Αποστολόπουλο και Λίλα και προχώρησε προς την εστία. Ξαφνικά σέντραρε αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Σκόνδρα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα του Βελλίδη και να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Ως… μη γενόμενο θα έλεγε κανείς πως ήταν αυτό το τέρμα, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα πολύ γρήγορα ξανάφερε το ματς στα ίσα. Στο 14ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τον Ολυμπιακό με το ίδιο νόμισμα. Ο Νικολιάς δοκίμασε μία σέντρα από δεξιά, ο Βούκοβιτς έβαλε το πόδι του για να διώξει, αλλά άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Είναι το 1-1 στο παιχνίδι

Ερυθρόλευκη “κυριαρχία” και δικαίωση

Μετά το 1-1, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάποια λεπτά για να ξαναβρει τα πατήματά του στο γήπεδο. Στο ίδιαίτερα ολισθηρό τερέν κατάφερε να πάρει και πάλι επιθετικές πρωτοβουλίες και είδε τους κόπους του να αποδίδουν καρπούς στο 38ο λεπτό. Ήταν τότε, όταν ο Ντανιέλ Ποντένσε έφυγε σχεδόν από την σέντρα και από δεξιά. Συνέχισε να κατευθύνεται προς την εστία του ΠΑΣ και αφού απέφυγε δύο αντιπάλους έκανε μία υποδειγματική σέντρα προς τον Λάζαρο. Αυτός είχε πάρει ήδη… θέση στην περιοχή περιμένοντας την κεφαλιά, ο Λίλα γλύστρησε κιόλας, κι ο ερυθρόλευκος άσσος με αρχοντικό στυλ έπιασε την κεφαλιά για να κάνει το 1-2 και να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου που βρήκε τους ερυθρόλευκους δίκαια μπροστά στο σκορ.

Μπάσιμο για… “καθάρισμα”.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε πως μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να τελειώσει με την υπόθεση νίκη, πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ. Χρειάστηκαν μόλις λίγα δευτερόλεπτα για να φανεί αυτό, αφού οι ερυθρόλευκοι με τον σκόρερ τους, Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο άγγιξαν το τρίτο τέρμα, αλλά το εκπληκτικό μακρινό φαλτσαριστό σουτ που δοκίμασε ο άσσος των ερυθρόλευκων σταμάτησε στον Βελλίδη. Γρήγορα όμως ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι από λιγοστές έως ανύπαρκτες.

Στο 73ο λεπτό, χάθηκε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να “κλειδώσει” το ματς, όταν ο Γκιλιέρμε εκτός περιοχής “έσκαψε” για τον Φορτούνη, κι αυτός με πλάτη στην εστία δοκίμασε ένα γυριστό το οποίο πέρασε άουτ.

Έτσι, και χωρίς να δημιουργηθεί κάτι άλλο αξιο αναφοράς, το παιχνίδι έφτασε στο τέλος του, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πολυπόθητο “τρίποντο” (1-2) στους λασπωμένους Ζωσιμάδες και να συνεχίζει νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ.Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης (84′ Νάουμετς), Νικολιάς, Γιάκος (64′ Αθανασιάδης), Παμλίδης (80′ Ξύδας), Κρίζμαν.

Ολυμπιακός (Π.Μαρτίνς): Σα, Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Φορτούνης (86′ Νάτχο), Ποντένσε (92′ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο (72′ Χασάν).