Με την αύρα του Μπιέλ

Με την αύρα και ποιότητα του Πεπ Μπιέλ αλλά και του …Μαρτσέλο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον  Ιωνικό σε ένα ματς στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν δύο πρόσωπα. Ενα εξαιρετικό στο Πρώτο μέρος και ένα κακό στο Β. Μπιέλ-Μπουχαλάκης και Ελ Αραμπί οι σκόρερ

Πως ξεκίνησε: Ο Κορμπεράν έβαλε στην ενδεκάδα για πρώτη  φορά τον Ουι Τζό Χουάνγκ αλλά και τον  Μπιέλ σε μία ενδεκάδα με αλλαγές .Κάτω απο τα δοκάρια ο Βατσλίκ και τετράδα απο δεξιά προς αριστερά οι Αβιλα-Μανωλάς-Μπα -Ρεάμπτσιουκ . Μπουχαλάκης-Ινμπέομ  τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους ο Μπιελ. Δεξιά ,Μασούρας-αριστερά Ντε Λα Φουέντε και φορ ο Ουί Τζο Χουάνγκ .

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή μπάλας και τον Ιωνικό να περιμένει με διπλή ζώνη άμυνας  και προσπάθεια να εκμεταλλευτεί τυχόν κενά στο τρανζίσιον.Ο Μπιέλ έπαιρνε πρωτοβουλίες για τη δημιουργία παιχνιδιού και στις στατικές φάσεις αλλά ήταν φανερό ότι ακόμα δεν  έχει βρει τα πατήματα του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ποιότητα του δεν φαινόταν σε μεγάλο βαθμό. Σαν Ολυμπιακός ,ωστόσο, ήταν φανερή προσπάθεια για κάθετο παιχνίδι άσχετα αν ο Ιωνικός έβρισκε τον τρόπο να μην επιτρέπει να φτάσει εύκολα η μπάλα στον Τζο.

Μπούχα και 1-0

Ο Ολυμπιακός ήθελε γκολ στο πρώτο 20λεπτο και του βγήκε. Από εκτέλεση κόρνερ του Μπιέλ η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη που σούταρε,  η μπάλα κόντραρε σε σώμα και κατέληξε στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-0.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, ο Ιωνικός απείλησε με τον Ρομαό, που βρέθηκε στο 40 φάτσα με το γκολ από σέντρα του Μύγα, αλλά καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και όταν το αποφάσισε έκανε κακό τελείωμα χωρίς ανησυχία για τον Βατσλικ.

Με τη συμπλήρωση των 45 και ενώ όλα έδειχναν 1-0 ημίχρονο σε γρήγορο τρανζίσιον, ο Μπιέλ έβγαλε στο ….ποδοσφαιρικό  ξέφωτο τον Τζο που βγήκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή ξαναέσπασε τη μπάλα στον Μπιέλ που έκανε το 2-0 και παράλληλα σκόραρε το παρθενικό του γκολ στην πρώτη του εμφάνιση.

Στο παιχνίδι ο Ιωνικός

Η κίνηση του  Σπανού να βάλει τον Μασάς, αντί του Φαντιγκά, δυνάμωσε τον Ιωνικό στη μεσαία γραμμή και σε συνδυασμό  με το ότι ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρός στο γήπεδο έδωσε το δικαίωμα στους Νικαιώτες όχι μόνο να μειώσουν με το καταπληκτικό φάουλ του Μεντόσα στο 49, αλλά και να απειλήσουν με ισοφάριση στο 54.

Ο Μύγας έκανε σέντρα από δεξιά, ο Βατσλίκ δίστασε και ο Μάντζης, με κεφαλιά,  έστειλε τη μπάλα προς το τέρμα αλλά ο Τσέχος κίπερ απέκρουσε ενστικτωδώς.

Το άχαστο του  Τζο

Το Καραϊσκάκη ξεσηκώθηκε ένα λεπτό μετά όταν ο Ντες Λα Φουέντε, που άλλαξε πλευρά ε τον Μασούρα, κινήθηκε απο δεξιά με υπέροχη κίνηση, έβγαλε σέντρα και ο Νοτιοκορεάτης μόνος του με το τέρμα έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 60 ο Νοτιοκορεάτης παραχώρησε τη θέση του στον Ελ Αραμπί ενώ πέντε λεπτά μετά, Ρέτσος και Ραντζέλοβιτς αντικατέστησαν τους Αβιλα και Μασούρα, με τον τελευταίο να γνωρίζει την  αποθέωση.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε ικανοποιημένος  από το 2-1 και χωρίς δυνάμεις, ο Ιωνικός  προσπαθούσε αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο ,με τους Πειραιώτες να κλείνουν το ματς με  δοκάρι του Ραντζέλοβιτς στο 89 και γκολ ,από πέναλτι του Ελ Αραμπί που κέρδισε ο Σέρβος, για το 3-1

Η στιγμή:  Η απόκρουση του Βατσλικ στο 55 ήταν όλα τα λεφτά . Αν ο Ιωνικός ισοφάριζε ίσως να είχαμε άλλο ματς.

MVP: Στο πρώτο του παιχνίδι ο Ισπανός ήταν θετικός ,Εδωσε ασίστ και σκόραρε ,δείχνοντας ότι όταν  βρεί τα πατήματα του και τους κώδικες συνεννόησης με τους συμπαίκτες του θα κάνει σπουδαία πράγματα.

Ο αδύναμος κρίκος: Παρά το γκολ που πέτυχε ο Μπουχαλάκης δεν έκανε καλό  παιχνίδι και ειδικά στο β μέρος έκανε πολλά αβίαστα λάθη και κακές επιλογές στις πάσες.

Η έκπληξη:  Ο Ρέτσος μπήκε στο 65 και λίγα λεπτά αργότερα έκανε ένα ..μάγκικο τάκλιν δείχνοντας δυναμική και θέληση. Θετικότατη εμφάνιση απο τον Παναγιώτη και σε ρόλο δεξιου μπακ!

Η απογοήτευση: Ο Ντε Λα Φουέντε. Πέρα μίας -δύο φάσεων, ο Αμερικανόις μοιάζει εκτός κλίματος.

Το συμπέρασμα:  Απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την ποιότητα του Μπιέλ και ένα καλό πρώτο μέρος για να πάρει τους τρεις βαθμούς.Το πρώτο μέρος είχε θετικά σημάδια ,στο δεύτερο σαφέστατα υπήρχαν σημάδια προβληματισμού

Ο Ρέφερι: Χωρίς το μεγάλο λάθος

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ- Άβιλα(65 Ρέτσος), Μανωλάς, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Χουάνγκ, Μπουχαλάκης – Μασούρας(65 Ραντζέλοβιτς), Μπιέλ(73 Εμβιλα), Ντε λα Φουέντε (73 Ροντρίγκεζ))– Χουάνγκ Ουί Τζο(60 Ελ Αραμπί)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μίλο(83 Κάνιας) – Βαλεριάνος, Φαντιγκά(46 Μασάς), Μεντόσα – Άοσμαν, Μάντζης(83 Ιωαννίδης)