ΜΠΑΣΚΕΤ

Θρύλος ο …μεγαλοπρεπής

Ο “νόμος” του ΣΕΦ μίλησε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο και ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον απαράμιλλο Βασίλη Σπανούλη(22 πόντους (με 4/6 δίπ., 2/7 τρίπ., 8/11 βολ.), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 10 κερδισμένα φάουλ σε 32’42” συμμετοχής, πήρε την πρόκριση  για το F4 της Κωνσταντινούπολης  επικρατώντας στο 5ο και καθοριστικό παιχνίδι της Εφές με 87-78..

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν γρήγορο ρυθμό και τον Ολυμπιακό στο πρώτο πεντάλεπτο, να προηγείται με  12-5  και τους ΄΄Ερυθρόλευκους΄΄ να καθοδηγούνται από ένα εκπληκτικό Σπανούλη  που είχε 8 πόντους στο ξεκίνημα.

Ο  Σπανούλης ήταν σε τρομερή κατάσταση, έχοντας 13 πόντους και 2 ασιστ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την άμυνα όμως των Πειραιωτών να έχει προβλήματα  με τους Οσμάν και Χάνεικατ να βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν και τον Ερτέλ να τρέχει  στους ρυθμούς του την Εφές με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι στο 25-21.

Με τον Σπανούλη, εκτός, οι Πειραιώτες είχαν δύο λεπτά χωρίς  καλάθι και οι Τούρκοι, με ένα σερί 7-0 προσπέρασαν με 25-26 με δύο βολές του  Κέρκ

Ο Γκριν έσπασε το γόρδιο δεσμό ,αλλά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει προβλήματα επιθετικά  αλλά και στην άμυνα ,με την Εφές να βάζει καλάθια πολύ εύκολα στο ανοικτό γήπεδο.,αλλά και από τα 6.75 με αιχμές τους Οσμάν-Χάνεικατ και Μπράουν ,με το μόνο καλό να είναι τα 3 φάουλ του Ντάνστον και τα 2 του Κέρκ, με τον Γιάνγκ να μπαίνει φορτσάτος, αλλά να μην το έχει πολύ με τις βολές.

Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 37-41.

Στην επανάληψη ,ο  Oλυμπιακός ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, και αυτό τον βοήθησε μεγάλο βαθμό καθώς έκανε ένα σερί 9-0  και έφτασε  στο 46-41…Το 3ο φάουλ του Μπίρτς  έφερε τον Μιλουτίνοφ στο παρκέ με τον Σπανούλη να αρχίζει να ξαναπαίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες αλλά και να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι(54-47), αλλά οι Τούρκοι άρχισαν την εκτέλεση από τα 6.75 με πρωταγωνιστή τον Πόλ  που μείωσε σε 54-53.

Κάπου εκεί όμως, ξεκίνησε να μπαίνει στην εξίσωση , ο Παπαπέτρου που με δύο τρίποντα και ένα καλάθι από τον Σπανούλη «ξεκόλλησε» το σκορ και με 8-0 ,φτάσαμε στο 62-53.

Η περίοδος τελείωσε με 63-58 ,με τον Ολυμπιακό να δείχνει έτοιμος να ελέγξει το ματς.

Ωστόσο και πάλι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά και με γκολ-φάουλ του Γκρίν φτάσαμε  στο 66-58. Με τους Ντάνστον και Κέρκ φορτωμένους με φάουλ ,αλλά τον Σπανούλη να είναι ο  οδηγός στην δημιουργία ,οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 70-62.

Ο Γκριν,  με νέο τρίποντο έκανε το +9, αλλά οι Τούρκοι με  βολές από  τους Γκρέιντζερ και  Ερτέλ έφερε τη διαφορά στο -4…

Η επιστροφή του Σπανούλη στην 5άδα και τα εύκολα καλάθια που σκόραρε ο Ολυμπιακός συν ένα τρίποντο του Πρίντεζη,1’44 για το +9  τελείωσε μία καλή το ματς για  να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί για το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9 (11 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (2 τρίπ., 6 ασ.), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 4.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέιντζερ 10, Ερτέλ 10 (4/10 δίπ., 0/3 τρίπ., 6 ασ.), Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κερκ 4 (7 ριμπ.).