ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρύλος και στο Άργος [vid]

Το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στη φετινή Handball Premier συνεχίστηκε για μια ακόμα αγωνιστική, την 8η. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και από το Άργος, νικώντας 31-24 τον Διομήδη, φτάνοντας τις 6 νίκες σε 7 ματς (σ.σ.: έχουν και μια ισοπαλία). Θρύλος και στο Άργος.

Θρύλος είσαι…

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς δεν ήταν εύκολο. Η αγωνιστική απραξία για την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη εμφανίστηκε στην αρχή επηρεασμένη κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Διομήδης και πήρε το προβάδισμα. Αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Μετά το 20ό λεπτό. Όταν χρειάστηκε, πάτησε… γκάζι. Με τον γκολκίπερ Κοτανίδη να κάνει τη διαφορά στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, όταν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την ανατροπή. Από το 10-8 υπέρ του Διομήδη, γύρισαν το ματς, βρέθηκαν στο 12-10 και δεν ξανακοίταξαν πίσω, καθώς κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε.

Οι παίκτες «κλειδιά» του Θρύλου

Μια ανατροπή που έγινε μέσα σε ένα τρίλεπτο. Ο τερματοφύλακας του Θρύλου ήταν εξαιρετικός. Διότι πέραν των σπουδαίων επεμβάσεων που έκανε, έπιασε και τρία πέναλτι. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα μεγάλωσαν το προβάδισμά του κι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για να πετύχουν την 6η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα, σε 7 ματς. Το πέτυχαν και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους. Κορυφαίος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Πασσιάς που πέτυχε 8 γκολ. Καταλυτική και η συνδρομή από τους Μπούντιτς και Δομπρή που σημείωσαν από 5 τέρματα, ενώ καθοριστικά ήταν και τα 4 γκολ του Παπαδόπουλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 7-7. 10-9, 10-12, 11-14 (ημχ.), 15-19, 16-23, 18-26, 21-28, 23-30, 24-31

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 1, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Χιόνης, Τσέγιοβιτς 2, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Μάνθος 3, Τσερνικάου 1, Τ. Μούγιτς 5, Πατασούρι, Ολιβέιρα 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς 5, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 8, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3.

• Κόκκινη: 20’21” Μπάγιος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο)
  • Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/5-2/4