Θρύλος είσαι και πλεονέκτημα έδρας πήρες

Η δουλειά έγινε επί γαλλικού εδάφους. Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με 94-80 από την έδρα της Βιλερμπάν και πέτυχε έναν ακόμα στόχο στη φετινή Euroleague. Θρύλος είσαι και πλεονέκτημα έδρας πήρες.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σλούκα να έχει ηγετική παρουσία (15π., 9ασ.), τον Βεζένκοφ εξαιρετικό (18π., 10ρ.) και τον Ντόρσεϊ πρώτο σκόρερ (21π., 7ρ.) έκαναν το καλύτερο δυνατό. Καθαριστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Παπανικολάου και ο Ζαν Σαρλ. Ο Ολυμπιακός είναι σίγουρα 4ος και από εδώ και πέρα περιμένει να δει τη συνέχεια, καθώς μπορεί να τερματίσει και πιο πάνω.

Υψηλό τέμπο

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς στο Αστρομπάλ. Με δύο τρίποντα του Παπανικολάου, βρέθηκαν με το… καλημέρα στο +8 (2-10) πριν συμπληρωθούν 3′ στο ματς. Η Βιλερμπάν στηριζόμενη στο παιχνίδι από την περιφέρεια (5/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο), επέστρεψε. Το σκορ από το 7-14 με τον Βεζένκοφ πριν το 5′ έγινε μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά, 17-16. Οι Γάλλοι βρέθηκαν ως το +3 (24-21), αλλά ο Ντόρσεϊ με 10 πόντους (2/3 διπ., 2/2 τριπ.) στο δεκάλεπτο ισοφάρισε σε 24-24. Με τους Μόργκαν και Φαλ να διαμορφώνουν το 26-26.

Πίεση στην άμυνα

Ο Παπανικολάου συνέχισε να είναι «ζεστός» στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (3/3 τριπ) για το 28-29, αλλά ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε ζημιά στην άμυνα. Με ένα ακόμα τρίποντο από τον Ρισασέ, η Βιλερμπάν βρέθηκε στο 33-31, στο 14′. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν δύο καλές άμυνες με ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ, για να γυρίσουν το ματς με δύο καρφώματα στον αιφνιδιασμό από «Παπ» και ΜακΚίσικ (33-35). Με τον Ζαν Σαρλ κομβικό και στην επίθεση (8π με 2/2β. και 3/3διπ.) το σκορ έγινε 35-40, ενώ ο Πρίντεζης πέτυχε το 35-42 στο 17′. Στην άμυνα, όμως, εκτέθηκε από τον Οσερκόφσκι (8 σερί πόντους) για το 43-42. Γκολ-φάουλ από τον Ζαν Σαρλ και δίποντο του ΜακΚίσικ διαμόρφωσαν το 47-43 του ημιχρόνου.

Με ηγέτη τον Σλούκα

Το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου έφερε μόλις 5 πόντους στον Ολυμπιακό. Αν και ξεκίνησαν καλά οι «ερυθρόλευκοι» με το τρίποντο του Ντόρσεϊ που τους έφερε ξανά στο +7 (43-50), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Διότι οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμειναν για περίπου 4 λεπτά χωρίς εύστοχο σουτ. Σκοράροντας μόλις 4 πόντους, όλους από βολές. Η γαλλική ομάδα έκανε σερί 13-4 και βρέθηκε να προηγηθεί 56-54. Ο Σλούκας το πήρε πάνω τους. Ισοφάρισε 56-56, έδωσε την ασίστ στον Βεζένκοφ για το 56-59, πέτυχε το 58-63 και παρά τα δύο τρίποντα του Στράζελ (64-63), έδωσε ασίστ στον Βεζένκοφ για το τρίποντο (64-66) και πέτυχε ένα ακόμα για το 64-69.

Το ήθελε και το έδειξε

Η εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε το Θρύλο να παίζει ακόμα πιο δυνατά στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» για σχεδόν τριάμισι λεπτά κράτησαν τους Γάλλους στους 4 πόντους. Την ίδια ώρα στην επίθεση σκόραραν ο Μάρτιν, ο Βεζένκοφ, ο Ντόρσεϊ και γκολ-φάουλ ο Σλούκας. Με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +10 (68-78), 7:40 για το φινάλε. Η Βιλερμπάν «απάντησε» με 4-0, με δύο καλάθι του Γιουσουφά Φαλ, μειώνοντας σε 72-78, αλλά ο Βεζένκοφ έδωσε τη λύση (72-80), 5:30 για το τέλος. Ένα ακόμα καλάθι του Φαλ της γαλλικής ομάδας που δεν μπορούσε να περιορίσει αμυντικά ο Μάρτιν (74-80). Αλλά ο Βεζένκοφ μετά το επιθετικό ριμπάουντ και την ασίστ του Μάρτιν και ο Ντόρσεϊ με ατομική ενέργεια, έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό στο +10 (74-84), 3:44 για το φινάλε. Παρά το τρίποντο του Στράζελ, ο Ντόρσεϊ διατήρησε το +10 (77-87). Με τους Σλούκα και Ντόρσεϊ να σκοράρουν στο φινάλε, διαμορφώθηκε το τελικό 94-80. Θρύλος είσαι και πλεονέκτημα έδρας πήρες.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς στο Αστρομπάλ.