ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρυλικοί μάγκες πέρασαν στους «8» του Youth League

Η Κ19 του Ολυμπιακού το έκανε ξανά. Αν και βρέθηκε να χάνει στο σκορ 2-0 από την Λανς στο «Γ. Καραϊσκάκης», ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο σε 2-2, πήγε το ματς στα πέναλτι και όπως και στον προηγούμενο γύρο, έτσι και τώρα, επικράτησαν και πήραν μεγαλειώδη πρόκριση για τους «8» του UEFA Youth League. Πρόκειται για την καλύτερη πορεία ελληνικής ομάδας στην συγκεκριμένη διοργάνωση, με την προηγούμενη να την κατείχε πάλι ο Ολυμπιακός όταν είχε φτάσει μέχρι τους «16».

• Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Χαράλαμπος Κωστούλας. Εκτός από το τέρμα που πέτυχε και μείωσε στο σκορ, ήταν ο κυριότερος εκφραστής της επίθεσης για τον Ολυμπιακό.
  • Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ισοφάριση σε 2-2, με τον Πνευμονίδη να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Λανς.
  • ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Τανούλης έδειξε τρομερή ψυχραιμία για την ηλικία του για μια ακόμα φορά στην διαδικασία των πέναλτι δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο τερματοφύλακας της Λανς, Ντελπλάς. Το λάθος διώξιμο με το οποίο έστειλε την μπάλα πάνω στον Πνευμονίδη που έγινε το 2-2, ήταν πολύ μεγάλο λάθος που ουσιαστικά έστειλα την ομάδα του εκτός συνέχειας.
  • Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Συλαϊδόπουλος μπορεί να είδε την ομάδα του να χάνει 2-0, όμως δεν άλλαξε το πλάνο του και δικαιώθηκε για μια ακόμα φορά. Όσον αφορά τον Ντεμόντ, οι αλλαγές του δεν προσέφεραν το παραμικρό στην ομάδα του.
  • Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Εύκολο απόγευμα για τον Νταβίντ Σμάγιτς. Σωστές οι κάρτες που έδωσε και γενικότερα άφηνε το παιχνίδι να συνεχιστεί όποτε χρειάστηκε.

Η εικόνα του αγώνα…

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή, προσπαθώντας να βρει τους κενούς διαδρόμους προς την άμυνα της Λανς, χωρίς όμως επιτυχία. Όσο περνούσε η ώρα, οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19′, όταν ο Σισουμπά, με εκτέλεση φάουλ λίγο δίπλα από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίνα. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στο 52′, όταν ο Μπερμόντ έκανε την κίνηση προς τον άξονα, έδωσε στον Φοφανά και εκείνος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Συλαϊδόπουλου όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αρχικά στο 57′ ο Κωστούλας κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση ο ίδιος και ένα λεπτό αργότερο μείωσε στο σκορ 1-2. Πέντε λεπτά μετά και με το μομέντουμ υπέρ τους οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν. ο Πνευμονίδης πίεσε τον τερματοφύλακα της Λανς, εκείνος απομάκρυνε την μπάλα πάνω του και στη συνέχεια εκείνη κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Έτσι ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό στα πέναλτι να κάνει ότι έκανε και στον προηγούμενο γύρο. Ευστόχησε σε όλα, οι Γάλλοι έχασαν δύο και με σκορ 4-2 στην διαδικασία πήραν τη νίκη και την πρόκριση στους «8».