Θρυλικά κορίτσια

Συνεχίζει να γράφει την δική του ιστορία στο χώρο του Ελληνικού μπάσκετ ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες  επικράτησαν του Σπόρτιγκ με 75-81, έκαναν το 6Χ6,  και  έφτασαν τις 120 συνεχόμενες νίκες στις εγχώριες διοργανώσεις, σπάζοντας το ρεκόρ του Αθηναϊκού από το 2012 (119 νίκες), ενώ πλέον έφτασαν και τις 103 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, κυνηγώντας το αντίστοιχο ρεκόρ 105 νικών της ομάδας του Βύρωνα.

Ο Θρύλος ξεκίνησε το ματς με τις Τόμας, Σταμάτη, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα με -τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο πρώτο τρίλεπτο (7-7). Η Γκρέιβς πραγματοποίησε το 9-9 και η Σταμάτη το 11-11 και το 14-16 με τρίποντο, με τις γηπεδούχες να είναι ανταγωνιστικές στο α’ δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με δύο πόντους έπειτα από δίποντο της Γκρέιβς (19-21, 2:32 για το δεκάλεπτο) και με τρίποντο της Σταμολάμπρου και δίποντο της Νικολοπούλου με έξι (20-26). Η περίοδος έκλεισε στο 27-28, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και να έχει προβλήματα στην άμυνά του.

Με γκολ φάουλ της Σταμολάμπρου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, ενώ η Γκρέιβς έκανε το 29-33 με βολές. Το Σπόρτιγκ μείωσε στον πόντο (32-33), η Τόμας πέτυχε δύο βολές, όπως και η Γέμελος (34-37), με την Ρέιμερ να σκοράρει για το 36-37 με τεσσερα λεπτά για το ημίχρονο. Η Σταμάτη «χτύπησε» από τα 6,75μ για το 36-41, οι γηπεδούχες πλησίασαν στο σκορ ξανά (40-41) και η Νικολοπούλου πραγματοποίησε το 40-44 με τρίποντο. Η Γκρέιβς με βολές έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 40-46, με τον Ολυμπιακό να έχει 5/15 προσπάθειες στο τρίποντο και 45% στο δίποντο.

Η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας στο 44-48, ενώ έκανε και το 46-50, με την Σταμάτη να βάζει ένα ζευγάρι δύο βολών για το 46-53. Η άμυνα του Ολυμπιακού δυνάμωσε και η Γέμελος μετά από κλέψιμο και λέι απ έφτασε την αναμέτρηση στο +9 (46-55) για την ομάδα της. Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα 5-0 σερί, η Σταμολάμπρου πέτυχε το τρίποντο για το 51-58, με 1:36 για το τέλος της περιόδου. Η Γέμελος στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού «έγραψε» το 53-60 και η Κοσμά έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (53-63). Το δεκάλεπτο έληξε στο 54-63, με τον Θρύλο να απέχει 10 αγωνιστικά λεπτά από τις 120 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Το Σπόρτιγκ πλησίασε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (61-63) με ένα 9-0 σερί το οποίο έκοψε η Σταμάτη με ντράιβ. Η Τόμας στο τρανζίσιον έκανε το 61-67 και αργότερα το 63-69, με την Σταμάτη να σκοράρει από τα 6,75μ για το 63-72. Από τις βολές της Τόμας και το λέι απ της Νικολοπούλου το ματς έφτασε στο 65-76, με την Ελληνίδα γκαρντ να σκοράρει με γκολ φάουλ και για το 67-79. Και πάλι οι γηπεδούχες πλησίασαν (71-79) με 1:20 για τα τέλος του παιχνιδιού, η Τόμας αστόχησε σε ένα ζευγάρι βολές και η Νικολοπούλου με ντράιβ έγραψε το 73-81, με τον Θρύλο να παίρνει το ματς και να σπάει το ρεκόρ του Αθηναϊκού φτάνοντας τις 120 σερί νίκες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 40-46, 54-63, 75-81

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Κοίλια, Μούρερ 25, Γούναρη 12(3), Σαλιάι 2, Ιωαννίδου 3(1), Ανωγειανάκη, Ρέιμερ 20, Κόστοβιτς 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 9 (2/5 τρ., 5 ρίμπ.), Σταμάτη 18(4/8 τρ., 2/3 διπ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου (9 ρίμπ.), Νικολοπούλου 12(4/6 δίπ., 3 ριμπ., 2 ασ.), Σωτηρίου 2, Γκρέιβς 21 (7/10 δίπ, 9 ριμπ.), Γέμελος 7 (2/5 διπ., 4 ριμπ.),Γιουρτσένοβα, Λούκα, Κοσμά 3(1/3 τρ.), Σταμολάμπρου 9 (2/4 τρ., 2 ριμπ.)