ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρύλε γερά Πρωτάθλημα ΞΑΝΑ!!!

Και τώρα…ξανά Πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός τελείωσε την κανονική περίοδο στην τρίτη θέση αλλά μετά τις γκέλες  της ΑΕΚ(3-3 με τον Αρη)  και του Παναθηναϊκου (2-2 με τον ΟΦΗ) αλλά και το διπλό του ΠΑΟΚ στη Λαμία(0-2), οι Πειραιώτες με το δικό τους 3-0  επί του Βόλου(2 γκολ ο Ελ Κααμπί και ένα ο Γιόβετιτς) πλησίασαν στο -3 την κορυφή που κατέχει ο δικέφαλος του Βορρά, αλλά και στο -2 την ΑΕΚ και  άφησαν τέταρτο τον Παναθηναϊκό

• Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:  Ο Ντάνιελ  Ποντένσε  ήταν εκπληκτικός. Σε τρελά κέφια ο Πορτογάλος που μπορεί να μη σκόραρε αλλά έκανε τη διαφορά.

• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ που άνοιξε το δρόμο της νίκης απο τον Ελ Κααμπί .

• ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τρομερός κίλερ ο Μαροκινός  Ελ Κααμπί με δύο γκολ και άλλες δύο απίστευτες ευκαιρίες αλλά και 10 γκολ στα τελευταία 7 ματς.

• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπαριέντος που αποβλήθηκε στο 6′ για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Μασούρα!

• Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε με αλλαγές και τους Άμπι και Τζολάκη βασικούς. Ο Άγγλος δικαίωσε τον Βάσκο καθώς μπορεί να μην πιέστηκε αλλά  έκανε ένα καλό , σχετικά ματς.

• Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Τσαγκαράκης δεν επηρέασε το αποτέλεσμα. Σωστά απέβαλλε τον Μπαριέντος και καλώς ακύρωσε το γκολ του Μασούρα.

Πως ξεκίνησε:

Ο Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε με δυνατό ροτέισον και τους Τζολάκη-Αμπι  βασικούς, με τον Αγγλο να μπαίνει για πρώτη φορά στην ενδεκάδα. 4-3-3  το σύστημα με  τον Τζολάκη  κάτω απο τα δοκάρια και  τετράδα μπροστά  τους  Ροντινέι-Αμπι-Ρέτσο και Ορτέγα. Εσε-Τσικίνιο αμυντικά χαφ με τον Ορτα λίγο πιο μπροστά, τους Ποντένσε-Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Κααμπί μπροστά, μόνο προωθημένο.

Το ματς

To πρώτο 20 λεπτο δεν είχε γκολ αλλά αρκετές συγκινήσεις. Με  τον Ολυμπιακό   να είναι αρκετά επιθετικός με τους Ορτέγα και Ροντινέι να λειτουργούν ως εξτρέμ και   τον Βόλο σε ρόλο παθητικό  πλήν μίας φάσης στο  11 με τον Μωραϊτη να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Κόμπα απο αριστερά μιας και δεν πρόλαβε τη μπάλα.

Πριν συμπληρωθούν τα έξι λεπτά, οι Βολιώτες  έμειναν με 10 λόγω αποβολής  του  Μπαριέντος για σκληρό φάουλ στον Μασούρα.

Ποντένσε και Ελ Κααμπί σε… έκσταση

Ο Ποντένσε και ο  Ελ Κααμπί ήταν οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης του Ολυμπιακού αλλά το γκολ δεν έμπαινε. Στο 9 το σουτ του Πορτογάλου  πέρασε άουτ, στο 18 το φάουλ του πέρασε λίγο άουτ ,ενώ ο Κααμπί στο 20 σούταρε λίγο άουτ και τέσσερα  λεπτα μετά νικήθηκε από τον Κόβατς.

Τελικά λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας(27)   ο Ορτα, από αριστερά έκανε σέντρα -ξυράφι, ο Ελ Κααμπί  παρενεβλήθη και σκόραρε για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά, ο Μασούρας  ,αν και βρέθηκε σε θέση βολής , προτίμησε να “σπάσει” τη μπάλα στον Ελ Κααμπί  που σε δύο χρόνους δεν βρήκε εστία ο Ρόσιτς έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Ξανά Ελ Κααμπί

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι επιθετικός  και να κυνηγάει τα γκολ με τον Ποντένσε να είναι εξαιρετικός  και το 2-0 να μοιάζει σίγουρο. Και αυτό έγινε στο 45. Ο  Πορτογάλος εξτρέμ σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή  και ο ρέφερι Τσαγκαράκης άκουσε το VAR  και έδωσε το καταφανέστατο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Κααμπί για το 2-0 . Κάπως έτσι έφτασε τα 15 γκολ στο Πρωτάθλημα και τα 10 στα τελευταία 7 ματς.

Ακόμα πιο επιθετικός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πήγε ακόμα πιο  επιθετικός και απείλησε ,σε φάση διαρκείας, με τη κοντινή κεφαλιά του Ποντένσε ,από σέντρα του Μασούρα, αλλά τους αμυντικούς να διώχνουν.  Ο Πορτογάλος, ήταν σε  τρομερή κατάσταση και ταλαιπωρούσε τους άμοιρους παίκτες του Βόλου  οι οποίοι δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν.  Στο 50 ,από σέντρα του Ροντινέι , ο Ποντένσε  έπιασε κεφαλιά σκαστή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 32′, από δική του ενέργεια, ο Μασούρας βγήκε σε θέση βολής αλλά η μικρή καθυστέρηση του, του κόστισε  καθώς ο Κόβατς βγήκε και του μπλόκαρε το σουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κόβατς δεν συγκράτησε  τη μπάλα στο σουτ του Τσικίνιο αλλά ο Ελ Κααμπί  έκανε κακό κοντρόλ  και δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα  .

Στο 56′ ο Μασούρας βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε  για επιθετικό φάουλ του Ρέτσου στην κεφαλιά πάσα του προς τον σκόρερ.

Το κρεσέντο ευκαιριών περιλάμβανε ευκαιρίες με Τσικίνιο (67′ έδιωξε ο Κόβατς), Ποντένσε (σουτ στο 69′ έδιωξε ο Κόβατς), ξανά Ποντένσε (70′) και Γιόβετιτς (74′), μπλόκαρε ο Κόβατς στη γωνία, Ελ Αραμπί (81′, έδιωξε ο Κόβατς), Γιόβετιτς (μονοκόμματο σουτ άουτ).

Γιόβε από ασίστ  Γιουσέφ

Στο 86′ ο Ολυμπιακός έκανε τρία τα τέρματα του με τον Στέφαν Γιόβετιτς, από ασίστ του Ελ Αραμπί, που πρόλαβε τον Κόβατς ,και δύο λεπτά μετά οι Πειραιώτες είχαν και άλλο ακυρωμένο γκολ με τον Ποντένσε να βρίσκει δίχτυα από πάσα του Ναβάρο ,αλλά μετά απο υπόδειξη του VAR ο Τσαγκαράκης το ακύρωσε για χέρι του Ισπανού που δεν έγινε ποτέ

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης – Ροντινέι (59′ Γιόβετιτς), Ρέτσος (59′ Mπιανκόν), Άμπι, Ορτέγκα – Έσε (59′ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα, Τσικίνιο (72′ Ναβάρο) – Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί (72′ Ελ Αραμπί).

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς – Μύγας, Ράσιτς, Σιέλης, Λούνας – Ντε Καμπς (46′ Κίτσος), Μπαριέντος – Ολιβέρα (59′ Μπερτόλιο), Ασεχνούν (75′ Ταχάτου), Κόμπα – Μωραΐτης.