ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Τέταρτη σερί νίκη οι κοριτσάρες

Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στο «Μ. Μερκούρη»

Στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ (25-22, 22-25, 25-16, 25-13) του ΑΟ Μαρκοπούλου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», πραγματοποιώντας μια ακόμα καλή εμφάνιση. Ο Λορέντζο Μικέλι είχε την ευκαιρία να προχωρήσει σε αρκετές δοκιμές στο τέταρτο φετινό φιλικό, στο οποίο προφυλάχθηκε η Νίζετιχ και να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι αθλήτριές του στο συγκεκριμένο στάδιο της προετοιμασίας. Η Μίλιτσα Κούμπουρα σημείωσε 15 πόντους, με 15/25 επ., όσους και η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 12/19 και 3 μπλοκ, ενώ διψήφια ήταν και η Τσιτσιγιάννη που ακολούθησε με 14 για τον Ολυμπιακού που ολοκλήρωσε το ματς με 11 μπλοκ και 11 άσσους. Επόμενο τεστ για τις «ερυθρόλευκες» το Σάββατο (7/10) στις 17:00 στο Ρέντη με την Ουγγρική, Βάσας.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε το προβάδισμα ελέγχοντας το 1ο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 14-1, με τις φιλοξενούμενες να πλησιάζουν στο 14-13, όμως δεν επέτρεψαν την ισοφάριση, φτάνοντας στο 17-14 με την Φαριόλ. Με άσσο της Μικαέλα Μλείνκοβα διαμορφώθηκε το 19-14,ε ενώ η Κούμπουρα «έγραψε» με ωραία επίθεση το 20-15 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ το 21-17. Από σερβίς της Νικολογιάννη που πέρασε άουτ διαμορφώθηκε το 22-19 και ακολούθησε 23-19 με προσπάθεια της Κωνσταντέλλου πάνω στο φιλέ. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 3-0 σερί, χάρη στο οποίο μείωσε η ομάδα του Μαρκόπουλου, σε 23-22, αλλά με επίθεση της Μλείνκοβα (24-22) και μπλοκ της Φαριόλ, ο Θρύλος κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Ισοφάρισε το Μαρκόπουλο

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 3-1, με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 3-3 και με 5-3 στο σημείο που δέχθηκαν ένα 6-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 5-9, γεγονός που οδήγησε το Λορέντζο Μιτσέλι να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Στο συγκεκριμένο σετ, ο Ιταλός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας χρόνο στις υπόλοιπες αθλήτριες. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μείωσε την απόσταση αλλά παρέμεινε πίσω στο σκορ στη διάρκεια του σετ, (10-12, 11-14, 15-16, 17-18), με τον Μιτσέλι να καλεί το δεύτερο τάιμ άουτ στο 17-21. Ακολούθησε το 19-23, με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 21-23, με άσσο της Κωνσταντέλλου, αλλά το Μαρκόπουλο έφτασε στο 22-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ανέκτησε τον έλεγχο

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του 3ου σετ μέχρι το 7-7. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 5-0 και ξέφυγε με 12-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Μαρκόπουλου να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +6 το υπέρ τους προβάδισμα για στο 15-9 με μπλοκ της Βλαχάκη η οποία έγραψε και το 16-11 με ωραία επίθεση. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Κούμπουρα (17-11) και άσσο της Λαμπρούση η διαφορά ανέβηκε στο +7 για το 18-11. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 18-13, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δυο σερί δικούς του πόντους φτάνοντας στο 20-13. Με νέα επίθεση της Κούμπουρα διαμορφώθηκε το 22-15 και με άσσο της Εμμανουηλίδου το 23-15. Στο σετ μπολ με 24-15, ο Ολυμπιακός έφτασε μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ και στο 25-16, ύστερα από σερβίς των αντιπάλων που είχε την ίδια εξέλιξη, για να ανακτήσει το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Έφτασε στη νίκη!

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και το 4ο σετ, αποκτώντας από νωρίς τον έλεγχο (7-4, 10-7). Η Τσιτσιγιάννη σημείωσε το 12-8 και με η Εμμανουηλίδου με άσσο το 14-8. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στο 16-10 με την Βλαχάκη και στο 17-10 με άσσο της Ζαφειρίου. Από νέα επίθεση της Βλαχάκη διαμορφώθηκε το 18-10 και με διπλό μπλοκ της ίδιας, στη Νικολογιάννη, μαζί με την Λαμπρούση, προήλθε το 19-10. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη έγραψε και το 20-10, το 22-12 και το 23-12 υπέρ του Θρύλου ο οποίος πήρε το σετ με 25-12 και έφτασε στο 3-1. Μετά την ολοκλήρωση του τέταρτου σετ, παίχτηκε και πέμπτο, προπονητικού χαρακτήρα, το οποίο κέρδισε το Μαρκόπουλο με 25-23.

Τα σετ: 3-1, 25-22 (22’), 22-25 (27’), 25-16 (20’),25-13 (20’)

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-22

2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-16

4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 5 (1/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 2 (1 άσσος, 1/2 επ.), Βλαχάκη 15 (12/29 επ., 3 άσσοι, 47%υπ.-28%αρ.), Κούμπουρα 15 (15/25 επ.), Φαριόλ 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Μλείνκοβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57%υπ.-36%αρ.), Αρτακιανού-λ (36%υπ.-21%αρ.)/Λαμπρούση 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 14 (14/33 επ.), Τάνη 1 (1/1 επ.), Ζαφειρίου 6 (4/13 επ., 2 άσσοι, 57%υπ.-36%αρ.)