Τεστ για χρήσιμα συμπεράσματα

Φιλική ήττα με 3-2 στη Σύρο από τον Φοίνικα γνώρισε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του πολύ δυνατό τεστ στην Ερμούπολη. Πρώτη φορά αγωνίστηκαν πλήρεις οι Πρωταθλητές Ελλάδας.
Ένα πολύ δυνατό τεστ ήταν για τον Ολυμπιακό το αποψινό με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη. Η ήττα με 3-2 σετ ήταν το λιγότερο που απασχόλησε τον τεχνικό Δημήτρη Καζάζη, που είχε την ευκαιρία να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα για την πορεία της δουλειάς που γίνεται, αλλά και τον βαθμό ετοιμότητας των περισσότερων παικτών τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Στα αξιοσημείωτα χρήζει το γεγονός ότι οι Πρωταθλητές Ελλάδας για πρώτη φορά αγωνίστηκαν πλήρεις, αφού συμμετείχαν και τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα οι Αλέν Παγένκ και Πάβλε Πέριτς. Επόμενο φιλικό για τον Θρύλο το αυριανό (1/10, 12:000 πάλι στην Ερμούπολη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου.

Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ (27-25) για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 1-1 (21-25) με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά σε όλη την διάρκεια των σετ. Ο Φοίνικας ξαναπήρε το προβάδισμα στο 3ο σετ (25-23), όμως ο Θρύλος και πάλι ισοφάρισε κατακτώντας το 4ο σετ με 25-19. Στο τάι μπρεικ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 15-11. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες στο ίδιο γήπεδο, αύριο Παρασκευή (1/10) στις 12:00.

Τα σετ: 3-2 σε 2.02. 27-25 (27‘), 21-25  (28’), 25-23  (27’), 19-25 (23’), 15-11 (17’)

1ο σετ:  8-7, 16-15, 21-19, 27-25

2ο σετ:  6-8, 16-14, 20-21, 21-25

3ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 25-23

4ο σετ: 8-5, 13-16, 16-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-50% αρ.), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 13 (10/26 επ., 3 άσσοι, 61% υπ.-39% αρ.) , Έγκλεσκαλνς 24 (24/43 επ.), Ζουπανι 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Πέριτς 14 (13/20 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ.-17% αρ.), Ζήσης -λ (62% υπ.-46% αρ.)/ Χαραλαμπίδης,  Ανδρεάδης, Κασαμπαλής, Δαλακούρας 2 (2/10 επ., 71% υπ.-57%αρ.)