ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τεσσάρα στον παναθηναϊκό!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τίτος Προκοπίου που πέτυχε δύο γκολ.

Ασταμάτητη η ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού, έκανε… πλάκα στους «πράσινους», νικώντας τους 4-2 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Εφήβων.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ντέρμπι «αιωνίων» στο πρωτάθλημα Εφήβων της Σούπερ Λιγκ. Οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Μαυρογενίδη είχαν άγριες διαθέσεις και έριξαν τέσσερα γκολ στον Παναθηναϊκό, που ήταν μέχρι το σημερινό ματς αήττητος. Αλλά ο Ολυμπιακός τον προσγείωσε με μια ξεγυρισμένη 4άρα.

Το παιχνίδι είχε και έναν μεγάλο πρωταγωνιστή. Τον Τίτο Προκοπίου. Ο νεοαποκτηθείς άσος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» σε αυτό το θρίαμβο, μιας και οι «πράσινοι» το μόνο που έκαναν ήταν να μειώσουν δύο φορές το σκορ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Καταλυτικό ρόλο για το τελικό 4-2 έπαιξε και το στήσιμο της ομάδας από τον Δημήτρη Μαυρογενίδη και τους συνεργάτες του, που πήραν άριστα σε αυτόν τον τομέα.

Ο Προκοπίου στο 10′ με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής με το δεξί, τίναξε τα δίχτυα του Παναγάκου για το 1-0! Στο 31ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Πάνου έβγαλε την κάθετη και ο Σταυρόπουλος πλάσαρε εύστοχα διπλασιάζοντας το προβάδισμα του Θρύλου (2-0). Στο 44′ ο Καλοσκάμης εκμεταλλεύθηκε τη στιγμιαία αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού και μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αυτό που έπρεπε. Πάτησαν ξανά το… γκάζι. Στο 49′ ο Προκοπίου «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα και με σουτ από πλάγια θέση, πέτυχε το έγραψε το 3-1! Στο 55′ ο Πάνου δεν τελείωσε την μεγάλη ευκαιρία που είχε για το 4-1. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 72′ ο Καλός να μειώσει εκ νέου στο γκολ (3-2). Στο 80ό λεπτό, όμως, αποκαταστάθηκε η τάξη. Ο Πάνου υποδέχθηκε την ασίστ του Μοίρα και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 4-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κυριαζής, Γιαλεδάκης, Μόσχος, Βλασσόπουλος, Καλογερόπουλος, Χρήστου, Κουτσογούλας (67′ Μοίρας), Σταυρόπουλος (85′ Μαυρόπουλος), Ποιμενίδης (67′ Πατήρας), Πάνου (85′ Σταράκης), Προκοπίου (70′ Πετρόπουλος).