Στο τέλος μίλησε η ερυθρόλευκη ψυχή

Τι και αν έπρεπε να  παλέψει μέχρι τέλους,  ο Ολυμπιακός μπόρεσε και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στο τέλος επικράτησε του ΠΑΟΚ με  15-9  στο χρυσό σετ και πανηγύρισε την πρόκριση στα τελικά του League Cup.

οι «ερυθρόλευκοι» στο κρίσιμο τελευταίο σετ, έδειξαν την ανωτερότητα και τα τεράστια ψυχικά αποθέματα τους και ήταν αυτοί που σφράγισαν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Στους διπλούς τελικούς ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, με την πρώτη αναμέτρηση να διεξάγεται στο Ρέντη και την δεύτερη στο κλειστό του Αμαρουσίου.
Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με το σκορ στο 5-3, οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι, προκειμένου να κατέβει ένα πανό που ανέβασαν οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, με τον αγώνα να σταματάει για περίπου δέκα λεπτά. Το πρώτο σετ συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα (16-13). Με τον Φίνγκερ να πιέζει από το σερβίς το 18-14 έγινε 18-17 με το «ερυθρόλευκο» μπλοκ να σταματάει την επίθεση των γηπεδούχων, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Στα ίσα το πρώτο σετ με 19-19, για να προηγηθεί με 21-20 ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στο σετ, ανατρέποντας το μείον τέσσερα. Ο Ασπιώτης κάνει το 22-21 και ο Χουσάι δίνει τον 23ο πόντο στους Πειραιώτες, για το 23-23. Άσσος του Χουσάι και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-23). Το πρώτο σετ ολοκληρώνεται με 26-24 για τον ΠΑΟΚ.
Έμεινε πίσω με 2-0 στα σετ
Το δεύτερο σετ, ξεκίνησε όπως και το πρώτο ως προς τη διακύμανση του σκορ. Ο Ολυμπιακός έκανε το 5-3, 5-5 με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 8-5. Εξαιρετικές άμυνες από πλευράς Ολυμπιακού και ο Γκέργκι μειώνει σε 12-11, για να έρθει η ισοφάριση σε 14-14, με άσσο του Πετρέα. Οι  παίκτες του  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ παίρνουν προβάδισμα με 15-14, ύστερα από καρφί του Φίνγκερ. Νέα ισοπαλία 17-17, μετά από λάθος των γηπεδούχων. Το 2ο σετ τελειώνει με 25-21, για το 2-0 στον αγώνα.
Η πρόκριση στο χρυσό σετ
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, δεν κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει το προβάδισμα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-7. Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα σερί 4-1, για να ισοφαρίσουν σε 11-11. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 13-13, όπου οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 17-13. Νέα απάντηση και σερί 3-0 των «ερυθρολεύκων» που μείωσαν σε 17-16. Στη συνέχεια το 23-20 έγινε 23-22, για τους Πειραιώτες, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και το σετ έληξε με 25-22, οδηγώντας το παιχνίδι και την πρόκριση στον τελικό στο χρυσό σετ.
Στον τελικό ο Θρύλος
Στο χρυσό σετ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 4-2 και 7-4 δείχνοντας αποφασισμένοι να πάρουν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ. Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε με τον Πετρέα να χαλάει την αντίπαλη άμυνα και τη διαφορά να ανεβαίνει στο συν τέσσερα (8-4). Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, αντιδρώντας σωστά στις κρίσιμες φάσεις. Νέα διακοπή στο παιχνίδι, μετά από απόφαση των διαιτητών να δώσουν επανάληψη με το σκορ στο 10-6. Ο ρυθμός του Θρύλου δεν επηρεάστηκε, ο Κουμεντάκης κάρφωσε για το 12-7 και με μπλοκ ο Πετρέας διαμόρφωσε το 13-7. Ο Χουσάι καρφώνει και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό με 14-8 και ο Κουμεντάκης είναι αυτός που τελειώνει το σετ (15-9), δίνοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό. Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Φίνγκερ και Χουσάι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-1 26-24, 25-21, 25-22, 9-15

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 15 (10/22 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 38% αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βαν Ντικ 12 (10/37 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 9 (6/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ίλνιχ 9 (9/23 επ., 67% υπ., 33% αρ.), Στεφάνου –λ (65%υπ. – 30%αρ.) / Κωνσταντινίδης -λ, Γάτσης 6 (2/2 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου, Εφραιμίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (1/4 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάϊ 12 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 32% υπ., 23% αρ.),  Βουλκίδης 9 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 28% υπ., 28% 28% αρ.), Κοκκινάκης –λ (55%υπ. – 27%αρ.) /  Στιβαχτής ,  Ασπιώτης 3 (3/5 επ.), Ριζόπουλος, Κουμεντάκης 8 (8/12 επ., 47% υπ., 47% αρ.)