Τα καρφώματα δεν έχουν τελειωμό

Την Πέμπτη το απόγευμα, στον Άγιο Θωμά, ο Ολυμπιακός έκανε μια τεράστια εμφάνιση. ΕΠΙΚΗ πρόκριση στο «χρυσό» σετ, με 4-1, κόντρα στον ΠΑΟ. Έτσι πέρασε στον τελικό του CEV Challenge Cup. Μετά από 48 ώρες οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά. Ωστόσο, το ματς ήταν στο κλειστό του Ρέντη. Αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δηλαδή νίκη για τον Θρύλο. Πιο συγκεκριμένα, ξανά σε πέντε σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν 3-2 και ουσιαστικά να είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Τα καρφώματα δεν έχουν τελειωμό.

Μεγάλη επιστροφή

Το πρώτο σετ ήταν… περίεργο. Κι αυτό διότι ο Ολυμπιακός είχε στην αρχή καλό ρυθμό. Διότι το μπλοκ βοήθησε αρκετά. Ο Κουμεντάκης έκανε το 5-3, ο Λινάρδος το 8-5 και το 9-5, ο Στερν το 11-7 και ο Παγένκ το 14-9. Στο 15-10, όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 16-15 με τους άσσους του Ερνάντες. Οι άσσοι από Κουμεντάκη (18-17) και Ιντάλγκο (22-22) βοήθησαν τον Ολυμπιακό. Με τον Ζουπάνη να έρχεται από τον πάγκο, να κάνει το 24-23 και τον Κουμεντάκη, με μπλοκ άουτ, το 25-23 για το 1-0.

Χωρίς τελειωμό

Αν και οι «πράσινοι» προσπέρασαν στην αρχή του δεύτερου με 6-3, οι δύο άσσοι του Παγένκ έφεραν το ματς στην ισοπαλία (6-6). Το μπλοκ του Λινάρδου έκανε το σκορ 9-9. Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Στερν. Με δύο δικούς πόντους έγινε το 13-11. Το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο έφερε το 14-13, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ζουπάνης και Κουμεντάκης ισοφάρισαν, διαδοχικά, σε 23-23 και 24-24. Με τον άσσο του Ζουπάνη έγινε το 26-24 και το 2-0 στα σετ.

Έχασε τη συγκέντρωση

Με πολλά λάθη στην υποδοχή, αλλά και τον Παναθηναϊκό να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-2. Αν και ο Κουμεντάκης μείωσε σε 8-4, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν κι άλλο στο σκορ. Ο Ερνάντες είχε βρει ρυθμό πλέον. Όταν ο Κουμεντάκης μείωσε σε 10-16, οι «πράσινοι» έκαναν σερί 8-3 και έφτασαν στο πρώτο τους σετ μπολ, στο τρίτο σετ. Αν και ο Στερν και ο Ιντάλγκο με άσσο το έσπασαν δύο, το σετ πήγε στην ομάδα του Ανδρεόπουλου με 25-16 για το 2-1.

Θέμα κούρασης

Ο Ιντάλγκο με δύο διαδοχικούς πόντους, ο δεύτερος με άσσο, έκανε το 3-1, ενώ ο Στερν το 4-2. Όμως, η κούραση ήταν αισθητή και συνοδεύτηκε από «φτηνά» λάθη. Ειδικά ο Ιντάλγκο έδειχνε να έχει «αδειάσει» από δυνάμεις. Με αποτέλεσμα στην επίθεση να μην είναι το ίδιο αποτελεσματικός. Έτσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-8. Η είσοδος του Παπαγγελόπουλου και τα διαδοχικά του μπλοκ του έφεραν το ματς στο 14-16. Με σερί 3-0 χάρη σε δύο πόντους του Στερν και ενδιάμεσα χαμένη επίθεση του Ερνάντες έγινε το 17-17. Οι κακές επιλογές έφεραν τον ΠΑΟ στο 18-24. Ο Παγένκ μείωσε, αλλά ο Πετρέας τέλειωσε το σετ (19-25) για το 2-2.

Συνεχόμενα καρφώματα

Μολονότι το τάι μπρέικ άρχισε με άσσο του Ρανγκέλ, ο Ιντάλγκο δήλωσε παρών! Καθώς με δύο διαδοχικούς άσσους του έγινε το 5-3 για τον Θρύλο. Αν και τα αίματα άναψαν και ο Στερν είδε ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα (6-6), ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0. Με τους Στερν, Παπαγγελόπουλο (μπλοκ), Τράβιτσα (άσσος) και Κουμεντάκη. Έτσι προηγήθηκε 10-6. Επιπλέον, ο Ιντάλγκο διατήρησε το +4 (13-9 και 14-10), για να τελειώσει το ματς (3-2 σετ) με άσσο για το 15-10. Τα καρφώματα δεν έχουν τελειωμό.

Τα σετ 3-2 σε 2.16: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10

• 1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23
  • 2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24
  • 3ο σετ: 2-8, 10-16, 11-21, 16-25
  • 4ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 19-25
  • 5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-10

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ. 1 άσσος). Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28επ., 7 άσσοι, 36% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 56% υπ. – 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. – 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Ερνάντες 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ., 29% υπ. – 18% άριστες), Γκρουμούσας, Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ).