Τα καλά και τα …αρνητικά του Θρύλου

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση έγινε. Με μαγκιά και ψυχή και άλλα πολλά που δεν κάνει να τα γράψουμε γιατί θα μας κόψει η λογοκρισία. Μένει ,πια, το δεύτερο ημίχρονο στη Ριέκα που δεν θα είναι εύκολο, αλλά για να τα λέμε όλα ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει τα εύκολα -δύσκολα και τούμπαλιν.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν κάτι  που η ποδοσφαιρική λογική δεν μπορεί εύκολα να εξηγήσει ,αλλά για να τα λέμε όλα το ..ανεξήγητο είναι αυτό που κάνει το ποδόσφαιρο το σπουδαιότερο σπορ στον κόσμο.

Να είσαι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και να πρέπει να χεις βάλει τρία γκολ , αλλά να μένεις στο μηδέν  και στο κακό σου δεύτερο ημίχρονο να βάζεις δύο γκολ.

Πάμε στις χαμένες ευκαιρίες. Ο Μπεν  δεν είναι κεφαλοσφαιριστής και είμαι σίγουρος ότι αν ο Εμενίκςε ήταν καλά, ο Χάσι θα είχε βάλει το Νιγηριανό αφήνοντας τον ασο από τις Κομόρες για το ματς της Κροατίας. Ο Μπεν δεν είναι σέντερ φορ, αλλά βρέθηκε εκεί που έπρεπε και αυτό δείχνει κάτι. Και το ματς δεν του ταίριαζε. Ποιος, όμως, μπορεί να έχει παράπονο από ένα παίκτη που έτρεξε,πάλεψε, κέρδισε και έδωσε μάχες και θα μπορούσε να πάρει και το πέναλτι στο 90. Περιμένω ένα πιο αποτελεσματικό Μπεν στην Κροατία ,σε ένα πιο “κλειστό” ματς, που ο Ολυμπιακός θα  έχει ευκαιρίες αντεπίθεσης.

Πολλοί προπονητές λένε, στις περιπτώσεις των χαμένων ευκαιριών,πως όταν η ομάδα  δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ είναι ευχαριστημένοι έστω και αν το γκολ δεν έρχεται. Ο Χάσι σίγουρα  θα είναι ευχαριστημένος από τη δημιουργία  που τελικά επιβραβεύτηκε μετά από ένα ημίχρονο ανομβρίας και χωρίς η ομάδα να παίξει καλά στην επανάληψη.

Αυτό που δεν μου άρεσε, ήταν οι αργές επιστροφές . Η εναλλαγή από την επίθεση στην άμυνα ,είχε θέματα και στη μεσαία γραμμή αλλά και στα μπακ, με τον Ομάρ να είναι σκιά του εαυτού του και τον Κούτρη να βελτιώνεται στην επανάληψη. Ο Καρσελά είχε καλές και κακές στιγμές, ο Σεμπά ήταν ο γνωστός παίκτης που τα δίνει όλα και στη φάση που έχασε το γκολ ήταν άτυχος γιατί η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Σλούγκα, αλλά όταν ο Κροάτης έπεφτε η μπάλα βρήκε στο λυγισμένο του πόδι και έφυγε κόρνερ.Οσο για τον Μάριν, δημιούργησε φάσεις,πήρε πρωτοβουλίες, αλλά αμυντικά είναι αδύναμος.

Εδώ θα πρέπει να πούμε και ένα Μπράβο στον Χάσι  που δεν φοβήθηκε να κάνει αλλαγές στην αρχική 11άδα και σε ένα κρίσιμο σημείο πέρασε τον Φορτούνη που μπαίνοντας με …φόρα έκανε άνω -κάτω την άμυνα των Κροατών και πέρασε τη μπάλα για τον Οτζίτζα που έκανε το 1-1. Παράλληλα,διάβασε το παιχνίδι και με τις αλλαγές του άλλαξε πράγματα προς το καλύτερο δίνοντας φρεσκάδα και ταχύτητα.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είναι κλάσεις ανώτερος από τη Ριέκα,αλλά θα πρέπει να παίξει στην Κροατία έξυπνα, να αποφύγει τα αβίαστα λάθη και να έχει σύνεση στο παιχνίδι του. Πολλοί με ρωτάτε γιατί δεν έπαιξε ο Βούκοβιτς και γιατί ο Ρομαό σπαταλιέται στην άμυνα Προφανώς ο Χάσι δεν είναι ευχαριστημένος από τον Σέρβο,μέ μέχρι τώρα και δεν θέλει να ρισκάρει με δύο ψηλούς, ειδικά από τη στιγμή που λείπει και ο Μποτία.

ΥΓ 1: Πολλά μπράβο στον κόσμο και ειδικά στην 7 που δεν σταμάτησε να φωνάζει.

ΥΓ2: Λατρεύω να βλέπω παίκτες με ψυχή που τα δίνουν όλα όπως οι Ρομαό -Οτζίτζα.

ΥΓ3: Μήπως τον Φορτούνη θα πρέπει να τον βάζει ο προπονητής αλλαγή για να τον …τσιτώνει περισσότερο;

ΥΓ4: Αυτός ο Χέμπερ που έβαλε το γκολ και έχασε την ευκαιρία μήπως θα πρέπει να τον κοιτάξουμε για το μέλλον;