Με τα φρένα σπασμένα ο Θρύλος!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Ηρακλή με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη και διεύρυνε το νικηφόρ του σερί, λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί την Μπουργκάς

Τίποτε δεν φαντάζει ικανό να φράξει στον Ολυμπιακό τον δρόμο από την ξέφρενη κούρσα του προς ένα αήττητο πρωτάθλημα!

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας μετέτρεψαν σε … πάρτι την αναμέτρησή τους εμ τον Ηρακλή, τον οποίο υπέταξαν πανεύκοαλ εμ 3-0 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» (25-14, 25-21, 25-17), διευρύνοντας με αυτό τον τόπο το εντυπωσιακό νικηφόρο τους σερί στην Volley League στο 43-0!

Κι όλα αυτά, λίγες ημέρες πριν δφιλοξενήσουν την Μπουργκάς στον κομβικό επαναληπτικό της Πέμπτης, όπου οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ καλούνται να ανατρέψουν την ήττα του πρώτου αγώνα με 3-1 επί βουλγαρικού εδάφους για το CEV Cup

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με κεκτημένη ταχύτητα κυριαρχώντας σε όλες τις γραμμές του τάραφλεξ.

Με εκπληκτικά σερί των  Σμιτ και Πετρέα από τη θέση του σερβίς ο Θρύλος πήρε πανεύκολα το πρώτο σετ με 25-14 για το 1-0 στο ματς.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Ο Ολυμπιακός έλεγχε τον ρυθμό, έπαιρνε πόντους από το μπλοκ αλλά και σε κόντρα μπάλες και βρέθηκε μπροστά με τρεις (8-5). Στη συνέχεια όμως ο Ηρακλής ισορρόπησε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15 με πάιπ του Μαυροβουνιώτη.

Ο Ολυμπιακός, όμως δείχνοντας τρομερή ψυχραιμία κι έχοντας πολύ πιο ποιοτικές επιθετικές επιλογές κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21

Στο τρίτο σετ ο Θρύλος έχοντας σταθερά αποτελεσματικούς τοςυ Σμιτ, Αλεξίεφ δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο μεχρι να το κατακτήσει με 25-17 και να φτάσει με επιβλητικό τρόπο στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-21, 25-17

1ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-14, 25-17