ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Μεσημεριανός περίπατος στην Θεσσαλονίκη

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα   και με πολλές εντάσεις αλλά και  με τις άμυνες να κυριαρχούν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε με  5-10 του ΠΑΟΚ και συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο των ανδρών.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Γούνα στα 3:05 ενώ ο Σκουμπάκης έγραψε το 2-0 στα 2:16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 2-2 με τέρματα των Καλαϊτζή και Ράντονιτς όμως ο Γούνας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ σημείωσε το 2-3 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και με δυο διαδοχικά γκολ του Κάκκαρη στην έναρξη της 3ης περιόδου αύξησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +3 στα 6:36. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Παπάκου, αλλά ο Θρύλος απάντησε με τους Γενηδουνιά και Δερβίση για το 3-7 και το «ερυθρόλευκο» +4. Με νέο πέναλτι ο Καλαϊτζής μείωσε σε 4-7, όμως ο Αλέξανδρος Γούνας με το τρίτο προσωπικό του γκολ σημείωσε το 4-8, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος. Στο 4ο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 2-1 από τα γκολ των Αργυρόπουλου και Γούνα έφτασαν στο τελικό 5-10 και έφυγαν νικητές από το Ποσειδώνιο.

Tα οκτάλεπτα:  0-2, 2-1, 2-5, 1-2

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζιβογίνοβιτς, Μυλωνάκης , Σκουμπάκης 1 , Γενηδουνιάς 1, Μπουλιούμπασιτς,  Δερβίσης 1, Κάκαρης 2 , Μουρίκης, Γούνας 4, Αργυρόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Ιππ., Χαλυβόπουλος Α.,

ΠΑΟΚ: Γρηγοριάδης, Σαρησάββας, Κολμπένοφ, Προσινικλής Ν., Παπαδόπουλος, Κεχαλάρης, Καλαϊτζής 2, Παυλίδης, Παπάκος 2, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 1, Μουρατίδης, Νικολαϊδης, Σγουρίδης, Κουγιούνης