ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Συντριβή για την Μπάγερν πριν τον Ολυμπιακό (video)

Βαριά ήττα με 5-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισαν οι Βαυαροί λίγες ημέρες πριν φιλοξενήσουν τους Πειραιώτες για την τέταρτη αγωνιστική του Champions League

Συντριβή με με το απίστευτο 5-1 από τον … κακό της δαίμονα την Αίντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου!

Λίγες ημέρες πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό οι Πρωταθλητές Γερμανίας παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και υποχρεώθηκαν σε μία από τις βαρύτερες ήττες της ιστορίας τους, αναδεικνύοντας πολλές αμυντικές αδυναμίες.
Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να σταθούν αντάξιοι των προσδοκιών και έτσι γνώρισαν τη δεύτερη εφετινή τους ήττα μετά από το 1-2 από την Χόφενχάιμ.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Μπάγερν Μονάχου. Μόλις στο 9’ ο Μπόατενγκ είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ μετά από πλασέ του Κόστιτς.

Στο 33’ οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τα τέρματα τους
Ο Κόστιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κίμιχ και ο Σο από κοντά έγραψε το 2-0. Η απάντηση της Μπάγερν ήταν όμως άμεση. Στο 36’ ο Κίμιχ σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα με τον Λεβαντόφσκι, να μειώσουν στο σκορ. Ο Πολωνός επιθετικός της Μπάγερν μάλιστα, σκόραρε για 10ο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Όμως τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 2-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στην πρώτη τους φάση στο 45λεπτο, με τον Άμπραχαμ να σκοράρει από κοντά με προβολή για το 3-1. Δέκα λεπτά αργότερα η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, όταν ο Γκνάμπρι βρήκε από τα δεξιά, όμως ο Άμπραχαμ πήρε την μπουκιά από το στόμα του Λεβαντόσφκι, που ήταν έτοιμος να πλασάρει από πολύ κοντά.

Στο 61’ η Άιντραχτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 4-1  όταν ο Χιντερέγκερ με κεφαλιά μετά από κόρνερ από τα δεξιά έκανε το 4-1. Το … μαρτύριο όμως είχ εκαι συνέχεια για την ευρωπαίκή αντίπαλο του Ολυμπιακού

Στο 85’ ο Αντρέ Σίλβα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον επερχόμενο Πασιένσια με τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού να διαμορφώνει το τελικό 5-1 του ματς.