ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στους τελικούς μοιράζοντας 43 ασίστ

Ρεσιτάλ ομαδικότητας από τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Διότι στο ματς με τις Εσπερίδες, ήταν δεδομένη η νίκη. Όταν οι κοπέλες του Νίκλα έπαιξαν όπως έπρεπε, τελείωσαν το ματς. Έτσι ήρθε και το 106-64 που τις στέλνεις στους τελικούς της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Όμως, το γεγονός ότι σκόραραν 9 παίκτριες και 11 έδωσαν τουλάχιστον μια ασίστ, λέει πολλά. Ακόμη η επιθετική δεινότητα από τις Γκούσταφσον (33π.) και Σταμολάμπρου (26π.). Στους τελικούς μοιράζοντας 43 ασίστ

• Η MVP: Μέγκαν Γκούσταφσον. Η Αμερικανίδα σέντερ ήταν εξωπραγματική. Καθώς πέτυχε 33 πόντους, τους 31 στο πρώτο ημίχρονο!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 17-0 στο διάστημα 13′-17′ που επέτρεψε στα κορίτσια του Ολυμπιακού να αποκτήσουν μια σημαντική διψήφια διαφορά.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Ζωή Κορρέ των Εσπερίδων που τελείωσε το ματς χωρίς να σκοράρει, καθώς είχε 0/6 σουτ,, σε 25:03.
  • THE POINT: Ρεσιτάλ ομαδικότητας από τις κοπέλες του Θρύλου και απίθανη επίδοση με 43 ασίστ κόντρα στις Εσπερίδες.

Χαλαρή προσέγγιση

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ένα θέμα στην πρώτη περίοδο του ματς, στην άμυνα. Μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο επέτρεψαν στην ομάδα των Εσπερίδων να σκοράρει 18 πόντους. Χωρίς μάλιστα να έχουν οι φιλοξενούμενες υψηλά ποσοστά. Επίσης, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μια άτυπη «μονομαχία» μεταξύ Γκούσταφσον και Γούλφολκ. Η πρώτη πέτυχε 12 πόντους, η δεύτερη 11 πόντους, αντίστοιχα, ως το 10′ της αναμέτρησης στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 8′ με +7 (19-12), αλλά δεν το κατάφερε να το κρατήσει. Επιπλέον, η κακή αμυντική λειτουργία συνεχίστηκε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το show της Γκούσταφσον

Το αποτέλεσμα ήταν οι Εσπερίδες να προηγηθούν 26-24 στο 13′ με το τρίποντο της Πρίφτη. Η «μονομαχία» της σέντερ του Ολυμπιακού (17π.) και της γκαρντ της ομάδας της Καλλιθέας (16π.) συνεχίστηκε ως το 14′ (29-26)! Ωστόσο η Γκούσταφσον ήταν ασταμάτητη και πάτησε… γκάζι. Με 19 σερί πόντους της έφερε τον Θρύλο στο +14 (43-29, 17′), μετρώντας 31 (12/16δ.,7/8β.) στο ματς. Διάστημα που έκανε 17-0 η ομάδα του Νίκλα (σ.σ.: από 24-26 σε 41-26)! Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα έφτασε ως το +16 (45-29, 18′), αλλά έπεσε στο ημίχρονο στο +11. Θετικότατο στοιχείο οι 19 ασίστ σε 20 λεπτά, αρνητικό τα 7 επιθετικά ριμπάουντ των Εσπερίδων.

Σταμολάμπρου on fire

Η εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου συνοδεύτηκε με 6 γρήγορους πόντους της Σταμολάμπρου για το +17 (56-39, 23′) που πήρε… σκυτάλη από την Γκούσταφσον. Η Ελληνίδα γκαρντ σημείωσε 19 σερί για να βρεθεί ο Θρύλος στο 69-49 (28′). Με την Αμερικανίδα να μετρά 3 ασίστ ως εκείνο το σημείο της περιόδου. Ακόμη και σε ένα ματς, όμως, που είχε ξεκαθαρίσει αναφορικά με την έκβαση του και τον νικητή, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν να κάνουν αρκετά σημαντικά πράγματα. Όπως το γεγονός ότι είχαν 30 ασίστ σε τρία δεκάλεπτα. Αλλά και διαφορά 20 πόντων.

Ρεκόρ με 43 ασίστ

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο. Με 5 πόντους της Σουκ, η διαφορά ανέβηκε στους 25 (81-56, 32′). Το σερί των κοριτσιών του Θρύλου έφτασε στο 12-2  για το +30 στο ματς (86-56, 33′) με τις βολές της Σταμάτη. Η ομάδα των Εσπερίδων είχε ξεμείνει από δυνάμεις και δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασε σε επί μέρους 17-2 ως το 34′ για το +35 (91-56). Η Σουκ, 2:50 πριν τη λήξη, σημείωσε τον 100ό πόντο για τις κοπέλες του Ολυμπιακού! Με την Αυτζή να σκοράρει το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στα 16”, για να λήξει το ματς 106-64. Στους τελικούς μοιράζοντας 43 ασίστ

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 48-37, 74-54, 106-64.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.