ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στο Ρέντη για την πρόκριση

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την VDU Κάουνας στη Λιθουανία. Επομένως έκανε το πρώτο βήμα για να περάσει στον 3ο γύρο του CEV Challenge Cup. Ωστόσο, η δουλειά δεν έχει τελειώσει ακόμα. Αλλά θα γίνει το απόγευμα της Τετάρτης (19:00) στο «Μελίνα Μερκούρη». Μιας και οι κοπέλες του Θρύλου θέλουν δύο σετ για να οριστικοποιήσουν την ευρωπαϊκή τους συνέχεια. Στο Ρέντη για την πρόκριση.

Τελειώνει την πρόκριση στο Ρέντη

Το ευρωπαϊκό της ταξίδι συνεχίζει, την Τετάρτη, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μιας και τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετωπίζουν την VDU Κάουνας, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Εξάλλου, η… μισή δουλειά έγινε στο πρώτο ματς, στη Λιθουανία. Αλλά τώρα απομένει να ολοκληρωθεί. Άρα τί πρέπει να γίνει; Για την ακρίβεια, να πάρουν οι «ερυθρόλευκες» δύο σετ. Έτσι θα «κλειδώσουν» το εισιτήριο της πρόκρισης για τον 3ο γύρο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, στην οποία συμμετέχουν. Βέβαια, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Όπως έδειξε και η πρώτη, εκτός έδρας, αναμέτρηση. Επομένως μένει να δούμε αν ο Λορέντζο Μιτσέλι θα δώσει ευκαιρίες στο… second unit της ομάδας. Διότι αυτές πήραν τη νίκη με 3-0 σετ στο πρώτο ματς. Στο Ρέντη για την πρόκριση.

Οι δηλώσεις του Λορέντζο Μιτσέλι

Ο Ιταλός προπονητής μίλησε για την αυριανή ρεβάνς στο Ρέντη. Πιο συγκεκριμένα, ανέφερε: «Πρέπει να τελειώσουμε πολύ γρήγορα το ματς στην έδρα μας και να προκριθούμε. Εξάλλου, κάναμε ήδη καλή δουλειά εκεί, στη Λιθουανία. Επομένως πρέπει να έχουμε σωστή στάση και καλή εικόνα αύριο. Ώστε να μην αφήσουμε τον αντίπαλο να διεκδικήσει κάποια ευκαιρία».