Ασταμάτητος Θρύλος στο Κάουνας

Νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πέτυχαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού στη Λιθουανία. Διότι στο πρώτο, φετινό, ευρωπαϊκό τους ματς έπαιξαν ωραίο βόλεϊ και πέτυχαν μια άνετη νίκη. Ειδικότερα από τη στιγμή που επικράτησαν με 3-0 σετ και με πολλές «αναπληρωματικές». Κατά συνέπεια κρατούν την πρόκριση, για τον επόμενο γύρο του CEV Challenge Cup, στα χέρια τους. Αλλά η πραγματικότητα είναι πώς από απόψε πέρασαν. Κατ’ επέκταση, την άλλη εβδομάδα στο Ρέντη θα ολοκληρώσουν τη δουλειά. Ασταμάτητος Θρύλος στο Κάουνας.

Ήταν κυριαρχικές

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν λίγο νευρικά. Το αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 5-5. Ωστόσο, εκεί οι κοπέλες του Θρύλου βελτίωσαν την απόδοσή τους. Καταρχάς έκαναν επί μέρους 7-1 και το ισόπαλο σκορ έγινε 12-6 για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι. Επίσης, είχαν βρει ρυθμό και η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Για την ακρίβεια, το σκορ έγινε 10-18! Επιπρόσθετα, το θρυλικό προβάδισμα έφτασε στο +9 (22-13)! Αν και έχασαν το πρώτο σετ μπολ, πήραν το δεύτερο και με 25-18 έκαναν το 0-1 στα σετ. Διάστημα που ο Θρύλος πήρε 3 πόντους από το σερβίς.

Ζήτημα ανωτερότητας

Βέβαια η VDU Κάουνας έψαξε την αντίδραση. Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί 2-0 στην αφετηρία του δεύτερου σετ. Όμως ο Ολυμπιακός με σερί 4-0, στο δεύτερο σετ, προσπέρασε με 4-2. Επιπλέον, διατήρησε το +3 ως το 8-5. Αλλά οι Λιθουανές αντέδρασαν καλά και ισοφάρισαν 8-8. Πράγματι, η ομάδα του Μιτσέλι με νέο σερί 3-0 προηγήθηκε 11-8. Αντίθετα με το πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν κράτησαν τη διαφορά. Εντούτοις, μετά το 15-15, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 4 πόντους (21-17), έφτασε σε σετ μπολ (19-24) και πήρε το σετ με 25-21 για το 0-2.

Ασταμάτητες στη Λιθουανία

Στη συνέχεια, τα κορίτσια του Ολυμπιακού θέλησαν να τελειώσουν και το τρίτο σετ με άνεση! Το αποτέλεσμα ήταν το γρήγορο 0-3. Αλλά με το σκορ στο 3-5, η VDU Κάουνας το γύρισε προσωρινά με σερί 3-0 για το 6-5! Επιπλέον, ο Θρύλος πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 7-6. Παρ’ όλα αυτά, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 9-9. Ακολούθως, οι «ερυθρόλευκες» πήραν ξανά μια μικρή διαφορά, του +3 (12-9) όπως και του +4 (12-16) αμέσως μετά. Επιπλέον, το προβάδισμα πήγε στο +7 (20-13)! Στη συνέχεια, τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν περισσότερο διαχείριση και πήραν το τρίτο σετ με 25-18, για τη νίκη με 3-0 σετ. Ασταμάτητος Θρύλος στο Κάουνας.

Τα σετ 0-3 σε 64′: 18-25, 21-25, 18-25.

• 1ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 18-25
  • 2ο σετ: 5-8, 15-16, 17-21, 21-25
  • 3ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 18-25

** Οι πόντοι της VDU Κάουνας προήλθαν από 4 άσσους, 22 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

VDU ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαούλιους Ματικόνις): Μακαουσκάιτε 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Βάλιοναϊτ 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Κασπεραβίκουτε 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Σαβουκουνάιτε 2 (2/8 επ.), Ζούι 1 (1/2 επ.), Ουλουμπελασβίλι 2 (2/9 επ., 25% υπ. – 0% άριστες) / Ναΐμοβιτς (λ, 47% υπ. – 21% άριστες), Ρουτκαουσκάιτε (λ), Ουρμπονάιτε 2 (2 άσσοι), Κιαουσάιτε, Ραουλουσεβίκιουτε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Παουκστάιτε 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Νίζετιχ 13 (12/19 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 50% άριστες), Βλαχάκη 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 12 (11/28 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 17 (9/11 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Τάνη 2 (2 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 57% υπ. – 32% άριστες), Ζαφειρίου 1 (1/2 επ., 67% υπ. – 33% άριστες).