Στο ρελαντί σε 74 λεπτά

Αν και ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι ξεκούρασε παίκτες στο ματς με τον Αριστοτέλη Σκύδρας, αυτό δεν αλλοίωσε το αγωνιστικό πρόσωπο του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν άλλη μια «καθαρή» νίκη, με 3-0 σετ. Παίζοντας αρκετά καλά για να τελειώσουν με… συνοπτικές διαδικασίες το ματς και χωρίς μεγάλη επιβάρυνση. Μιας και ακολουθεί ο ευρωπαϊκός ημιτελικός με τον ΠΑΟ, την Τρίτη στο Ρέντη. Στο ρελαντί σε 74 λεπτά.

Έργο Ιντάλγκο

Με αρκετές αλλαγές στην αρχική του εξάδα άρχισε ο Ολυμπιακός το ματς με τον Αριστοτέλη Σκύδρας. Καθώς εκτός έμειναν οι Παγένκ, Στερν και Κουμεντάκης. Με σερί 3-0 και τον άσσο του Ιντάλγκο έγινε το 6-4, ενώ ένας ακόμα του Παπαγγελόπουλο διαμόρφωσε το 8-5.  Οι κεντρικοί έκαναν δουλειά. Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο έκανε το 12-8, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Παπαγγελόπουλος το 15-12. Στη συνέχεια, ο Θρύλος έκανε σερί 4-0 με μπλοκ από Ιντάλγκο και Λινάρδο για το +6 (20-14). Ο Κουβανός ακραίος (8 πόντοι) ήταν αποτελεσματικός στο φινάλε του σετ και με διαδοχικούς πόντους (22-15, 23-16 και 25-16) συνέβαλε στην κατάκτησή του.

«Καθάρισε» ο Ζουπάνι

Η εκκίνηση στο δεύτερο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό στο 3-0 με τον Ζουπάνι. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ έκανε το 6-4. Ωστόσο μετά την ισοφάριση σε 6-6 για τον Αριστοτέλη, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 8-0 και ξέφυγαν 14-6 με τον πόντο του Ζουπάνι. Η ομάδα της Σκύδρας στο δεύτερο σετ έριξε κι άλλο τα ποσοστά του στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα ο Ολυμπιακός. Ο Ζουπάνι με άσσος έκανε το 21-12, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Τράβιτσα έκλεισε το σετ για το 25-17 και το 2-0.

Νίκη σε 74 λεπτά

Αν και οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν λίγο νωθρά το τρίτο σετ, με τον Δαλακούρα πήραν προβάδισμα δύο πόντων (8-6). Με το +2 να παραμένει ως το 12-10 με τον Ζουπάνι, η ομάδα της Σκύδρας δεν το παράτησε. Κατά συνέπεια, με τον άσσο -με τη βοήθεια του φιλέ- του Παπαγεωργίου προσπέρασε 14-13. Αλλά εκεί υπήρξε αντίδραση. Διότι, Λινάρδος και Ζουπάνι έφεραν ξανά τον Θρύλο μπροστά στο σκορ. Επιπλέον, ο Δαλακούρας έδωσε πόντους (22-20 και 24-21) με μπλοκ. Το φινάλε του σετ και του ματς ήρθε από τον άσσο του Παπαγγελόπουλου για το 25-21 και το 3-0 σετ. Στο ρελαντί σε 74 λεπτά.

Τα σετ 3-0 σε 1.14: 25-16, 25-17, 25-21

• 1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-16
  • 2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-12, 25-17
  • 3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 25-21

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας από 2 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παπαγγελόπουλος 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 13 (12/23 επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 1 (1 άσσος), Δαλακούρας 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Λινάρδος 8 (6/9 επ.,  2 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 75% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 58% υπ. – 50% άριστες), Χαμπάλα,

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σντραυκάκης): Στεφάνοβιτς, Φλόρες 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες), Παπαγεωργίου 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Τόρες 12 (9/22 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. – 50% άριστες), Τσέλιος 1 (1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 3 (3/10 επ., 27% υπ. – 13% άριστες) / Συναδινός (λ. 33% υπ. – 28% άριστες), Γιάγκος, Μέντες 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Ντουντούδης, Καλαφάτης, Βλαχόπουλος.