ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής Μπα και Σισέ (video)

Η Σενεγάλη έγινε η πρώτη ομάδα στην Αφρική, που πέρασε στα τελικά μετά την εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Γουινέα-Μπισάου.

Ένα γκολ στο 82ο λεπτό από τον Σαντιό Μανέ ήταν εκείνο που έκρινε το ματς. Ο παίκτης της Λίβερπουλ έλυσε το «γόρδιο δεσμό» που είχε απέναντί της η Σενεγάλη από την Γουινέα Μπισάου, πέτυχε το 0-1 και έστειλε την εθνική ομάδα της χώρας του από την Κυριακή στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Αξίζει να σημειωθεί πώς οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό, αλλά άντεξαν ως το 82′.

Κάτι που σημαίνει πώς τόσο ο Ουσεϊνού Μπα που ήταν εκτός αποστολής -αν και είχε κληθεί αρχικά διότι ήταν θετικός στον κορωνοϊό και πριν από λίγες ημέρες επέστρεψε στις προπονήσεις- όσο ο Παπ Αμπού Σισέ που ήταν στον πάγκο θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν μέρος στην τελική φάση της διοργάνωσης, η οποία είναι αντίστοιχη με το Euro στην Ευρώπη. Η τελική φάση είναι προγραμματισμένη να γίνει τον Ιανουάριο – Φεβρουάριο 2022, στα γήπεδα του Καμερούν.