Σοβαρεύτηκε και κέρδισε

Tα εύκολα-δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε δύσκολα της Κύμης με  93-78 της Κύμης σε μία αναμέτρηση που μέχρι την αρχή του 4ου δεκαλέπτου ήταν ντέρμπι.

Oι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 15-9 και 19-13, έχοντας τον Μιλουτίνοφ σε τρομερή ημέρα για το ξεκίνημα, ωστόσο η Κύμη έκανε σερί 2-12  για το 25-21 για την πρώτη περίοδο.

Με τον Μακ φάντεν να είναι ο κορυφαίος για την Κύμη και τους διαιτητές να επιτρέπουν το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, η Κύμη άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα  ξεφεύγοντας σε δύο φάσεις του αγώνα με +8(23-31 και 29-37).

Σπανούλης και Τολιόπουλος, όμως, ανέλαβαν δράση  με 39-37 και το 46-46 έκλεισε με την ισοπαλία,

Με ένα μικρό σερί 5-0 η Κύμη πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 52-55 στο 24′ ενώ στο τελευταίο τετράλεπτο -με εξαίρεση το τελευταίο καλάθι του Ρόμπερτς- οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο έξω από τα 6,75μ. ευστοχώντας συνολικά σε έξι τρίποντα. Παρόλα αυτά η Κύμη ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (65-66).

Μετά από το πρώτο δίλεπτο στην τελευταία περίοδο, που οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 70-70, ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Με δύο τρίποντα του Ουίλτζερ και τέσσερις πόντους του Μιλουτίνοφ, μεταξύ άλλων, έτρεξε ένα σερί 12-0 στο επόμενο τετράλεπτο και προηγήθηκε με 82-70. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά σε μονοψήφια επίπεδα ενώ με το τρίποντο του Τολιόπουλου λίγο πριν από το φινάλε έφτασε ως και το +16 (93-77), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην τελική επικράτηση με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2τρ., 8ασ.), Μιλουτίνοφ 15 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 7 (1), Τόμπσον 2, ΜακΛίν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 15 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ 11 (3).

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (3), Οκερεαφόρ 2, ΜακΓκί 9, ΜακΦάντεν 21 (4), Σμιθ 9, Γερομιχαλός 1, Τσαγκαράκης 8 (1), Τζόουνς 9, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ, Μπάρλος 4, Μαργέλης.