Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαρωτικός Θρύλος γάζωσε με 6-1 την Βέροια! [video]

Στις 11 Σεπτεμβρίου του 2016 ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 την ομάδα της Ημαθίας στον Ναό ξεκινώντας τον δρόμο προς την κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με μία σαρωτική νίκη επί της Βέροιας με 6-1 συνδέεται χρονικά η σημερινή ημερομηνία για τον Ολυμπιακό.
Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται αισίως έξι χρόνια από την βραδιά της 11ης Σεπτεμβρίου του 2016, όπου οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν με 6-1 την Βέροια και έκαναν δυναμική εκκίνηση στην κούρσα τους με φόντο την κατάκτηση του 44ου τίτλου της ιστορίας τους

Ο super Μάριν… κέρναγε (2 ασίστ), ο δυναμικός Ιντέγε σκόραρε (χατ τρικ) και ο γκαζωμένος Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 την Βέροια δείχνοντας… προθέσεις με το καλημέρα! Από ένα γκολ «Μίλι», Σεμπά και Ελιουνούσι!
Δύο ασίστ για τα δύο πρώτα γκολ του Ολυμπιακού, πληθωρική παρουσία, εξαιρετικές κινήσεις. Όλα αυτά έκαναν τους «ερυθρόλευκους» φιλάθλους να ξεχωρίσουν το ταλέντο του Μάρκο Μάριν, ο οποίος είχε … συστηθεί για πρώτη φορά στο απαιτητικό κοινό των Πειραιωτών. Με τον Θρύλο να κάνει επίδειξη δύναμης!
Όσον αφορά τον Μπράουν Ιντέγε, ο Νιγηριανός έκανε μια γεμάτη εμφάνιση. Χατ-τρικ και μία ασίστ. Ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος του αγώνα σ’ ένα εκπληκτικό παιχνίδι για τον ίδιο.

Ο Θρύλος μπήκε με απειλητικές διαθέσεις από τα πρώτα λεπτά αναζητώντας το γρήγορο γκολ.
Ο Ιντέγε αφού είχα χάσει δύο ευκαιρίες έκανε το γκολ στο 25′ (μετά από τραγικό λάθος του Λόπεθ) με τον Μάριν να του δίνει την τελική. Δεν πέρασαν τρία λεπτά και ο Σεμπά έκανε το 2-0 μετά από σέντρα του Μάριν και ο Ελιουνούσι έγραψε το 3-0 στο ημίχρονο μετά από κεφαλιά πάσα του Ιντέγε.

Με την ίδια … κάψα μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος στο 49′ ο Μιλιβόγεβιτς έκανε το 4-0 με μακρινό σουτ. Η Βέροια δεν μπορούσε ν’ αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα και στο 61′ ο Ιντέγε πάλι με γκολ πάρε-βάλε με ασίστ από τον Ντε Λα Μπέγια αυτή τη φορά, έκανε το 5-0.

Η Βέροια το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει το σκορ στο 74’ με τον Καπετάνο,
αλλά το κερασάκι στη τούρτα το έβαλε ο Ιντέγε στο 88′ ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ-τρικ, μετά από ασίστ του Φιγκέιρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα (57′ Ρέτσος), Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Μάριν (70′ Καρντόζο), Ελιουνούσι (65′ Πάρντο), Σεμπά, Ιντέγε.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεθ, Μελίσσης, Μαραγκός, Π. Καπετάνος, Σισίνιο (77′ Βίτι), Σαρπόνγκ (46′ Αρτσε), Μαλόν, Γ. Παπαδόπουλος, Μπαλάφας, Χαροντάκης (46′ Ναβαλότσκι)

Απολαύστε τις καλύτερες φάσεις της επιβλητικής νίκης του Θρύλου στο παρακάτω video