ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σαρωτικός ο Θρύλος στην πρεμιέρα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Ο Θρύλος έδειξε από την πρεμιέρα τις άγριες διαθέσεις του  καθώς συνέτριψε τον Ιωνικό Ν. Φ με το επιβλητικό 29-9 στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα δυο λεπτά χάρη στα τέρματα των Μπογκούνοβιτς και Καρβάτσκι με τον Αϊβαλιώτη να μειώνει σε 2-1. Ακολούθησαν δυο ακόμα διαδοχικά γκολ με τους Αραπακόπουλο και Τζηρά για το 4-1 στα 3:45. Το +3 διατήρησε ο Τσίλης (7:40) πετυχαίνοντας το 5-2 για να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι σε 5-4 με δυο διαδοχικά τέρματα του Αϊβαλιώτη (11:50). Ο Τζηράς (12:32) και ο Κανδύλας (14:05) σκόραραν στη συνέχεια για να διαμορφώσουν το σκορ στο 7-4 Μετά την εκ νέου μείωση του σκορ σε 7-5, ο Ολυμπιακός απάντησε και αύξησε το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο +4 με σκόρερ τους Τσίλη (16:16) και Λιάπη (19:13) για το 9-5! Το σκορ αυτό παρέμεινε για τα επόμενα 8 αγωνιστικά λεπτά, με τον Σπίκιτς να φτάνει στις 11 επεμβάσεις! Ο Νικόλας Λιάπης αύξησε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα πετυχαίνοντας το 10-5 στα 27:30 και ο Μπάγιος διεύρυνε στο 4-0 το σερί σημειώνοντας το 11-5 στα 27:50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Πάτησε «γκάζι» και έφτασε εύκολα στη νίκη

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη και με 5 διαδοχικά γκολ, διεύρυνε στο 9-0 το σερί του φτάνοντας στο 16-5 στα 41:33, με τον Πέτρο Κανδύλα. Στα λεπτά που ακολούθησαν η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα διατήρησε υψηλό ρυθμό και αύξησε το προβάδισμα στο +12 με δυο διαδοχικά γκολ του Δημήτρη Τζηρά για το 21-9 στα 47:26. O Θρύλος από το 18-9 που είχε προηγηθεί έτρεχε ήδη νέο 6-0 σερί χάρη στο οποίο προήλθε το 25-9 με τον Μούγιτς, 6 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Καρβάτσκι με εύστοχο πέναλτι ανέβασε στα 17 γκολ τη διαφορά στα 25:06, για το 26-9. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς για να φτάσουν με άνεση στο τελικό 29-9 και να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.