ΜΠΑΣΚΕΤ

«Διπλό» και πρόκριση για τον Θρύλο

Η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά εκτός έδρας με 64-58 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Με δύσκολη εκτός έδρας νίκη – πρόκριση επί του Ερμή Λαγκαδά με 64-58 συνδύασε η αναπτυξιακή ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού το παρθενικό παιχνίδι της ιστορίας της

Με τους «ερυθρόλευκους» να φοράει φυσικά είχε το δικό της logo στην εμφάνισή της. Επόμενος αντίπαλος για τους «ερυθρόλευκους» θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Πεντέλη – Ανατόλια στις 25/9.

Ο Ολυμπιακός Β’ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με τον Ερμή να παίρνει τα ηνία, όμως με τον Χρηστίδη να κάνει σπουδαία δουλειά, το παιχνίδι ήρθε σε ισοροπία, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-15. Ο Ερμής βρήκε σκορ, με τον Ολυμπιακό Β’ να κολλάει επιθετικά. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-28. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης έδωσε εντολή στους παίκτες του να παίξουν άμυνα ζώνης, κίνηση που δυσκόλεψε τους γηπεδούχους. Οι Πειραιώτες με όπλο την πίεση μείωσαν και τελικά ισοφάρισαν σε 41-41, όμως ένα καλάθι του Χριστοδούλου διαμόρφωσε το 43-41 του τρίτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ήταν πλέον θρίλερ, με τον Ολυμπιακό να είναι όμως πιο ψύχραιμος στο τέλος και να φτάνει στη νίκη με 58-64.

Ο Χρηστίδης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Τζόλος, Αρσενόπουλος και Πετρόπουλος. Από την άλλη ο Σιώπης είχε 16.

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64.
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 15(3), Ελευθεριάδης 2, Αποστολίδης 3, Πλιούκας 4, Καραμανώλης, Παρίτσης 6, Κωσταντινίδης, Μπακάλης, Σιώπης 16(4), Ιατρίδης, Θεοδωρίδης 4, Χριστοδούλου 8

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Τζόλος 9, Αρσενόπουλος 8, Νοέας 9, Χρηστίδης 17, Κολοβέρος 4, Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 7(1), Ζευγάρας 3(1), Μωραϊτης, Τσάμης, Καμπούρης 5, Οικονόμου