Σαρωτικές οι ερυθρόλευκες (video)

Mε όπλο την άμυνα του ο Ολυμπιακός  πήρε με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη απέναντι στην γαλλική Καρολό με 79-54 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Νικολοπούλου, Τζόνσον και Τίκβιτς και προηγήθηκε 6-5 με δίποντο της Σπυριδοπούλου. Η Τόμας με τρίποντο διαμόρφωσε το 9-5 με την Νικολοπούλου να ακολουθεί για το 12-7. Η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε και για το +7 (14-7) του Θρύλου, με την Τίκβιτς να πετυχαίνει το δίποντο για το 16-7. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πιστός στο πλάνο του και ξέφυγε με 11 πόντους με τρίποντο της Τόμας (21-10) με την ομάδα του Πειραιά να κλείνει ιδανικά το δεκάλεπτο με το σκορ στο 28-12 έπειτα από τρίποντο της Σωτηρίου πίσω από το κέντρο.

Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν σε αυτό το επίπεδο,  με την Σωτηρίου ξανά προηγήθηκαν σε 35-16. Η Carolo πλησίασε, όμως με βολές η Τζόνσον πραγματοποίησε το 39-21 για την ομάδα του Πειραιά.

Η Τόμας συνέχισε να σκοράρει και βοήθησε για το 42-21, ενώ πέτυχε και το 44-21 με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 23 πόντους για τον Θρύλο.

Η Σταμολάμπρου στην τελευταία επίθεση πήρε το φάουλ σε ντράιβ και έκανε το 46-21 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

ΚΡΑΤΗΣΕ ΨΗΛΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε απόλυτα συγκεντρωμένος με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Τόμας και η Παυλοπούλου έφτασαν τη διαφορά στους 29 πόντους (50-21), με την Carolo να αντιδράει από την μεριά της και με ένα 7-4 μείωσε σε 54-28.

Δύο τρίποντα της Τόμας και της Παυλοπούλου διαμόρφωσαν το 60-28, με τις Γαλλίδες να μειώνουν εκ νέου στους 29 με τρίποντο της Σεβανιόν.

Η πίεση του Ολυμπιακού παρέμεινε στον ίδιο βαθμό, η Σταμολάμπρου οδήγησε το παιχνίδι στο 65-36 με 1:30 λεπτό να απομένει για το τέλος του δεκαλέπτου. Το 67-41 ήταν το σκορ με το οποίο ολοκλήρωσαν οι δύο ομάδες το τρίτο δεκάλεπτο με τον Θρύλο να απέχει 10 αγωνιστικά λεπτά από την δεύτερη του νίκη στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα από την Γαλλία πίεσε εκ νέου για να πλησιάσει στο σκορ, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με ωραίο μπάσκετ και δυνατή άμυνα κράτησαν την απόσταση στους 22 πόντους (70-48), η Κοσμά «χτύπησε» από το τρίποντο για το 73-50, με την Νικολοπούλου να την ακολουθεί και να πραγματοποιεί το 76-50 για τον Θρύλο. Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος μέχρι τέλους, με το 79-54 να δείχνει τη διαφορά των γηπεδούχων

Πρώτη σκόρερ από πλευράς «ερυθρολεύκων» ήταν η Τόμας τελειώνοντας το ματς με 17 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Παυλοπούλου με 14.