ΜΠΑΣΚΕΤΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ

Σάρωσε τα ρεκόρ ο Θρύλος

Με αντίπαλο το Μαρούσι οι νταμπλούχοι Ελλάδας πέτυχαν την τρίτη κορυφαία εκτός έδρας επίδοση σκοραρίσματος, ενώ είχαν να επιδείξουν το μεγαλύτερο ποσοστό ευστοχίας της σεζόν στα δίποντα

Τρέλανε την στατιστική ο Θρύλος του Γιώργου Μπαρτζώκα κόντρα στο Μαρούσι,.

Οι «ερυθρόλευκοι» με .. όπλο την επιθετική τους δεινότητα και την αξιομνημόνευτη ευστοχία τους έξω από την γραμμή του τριπόντου όπως φανερώνει το 16/32 έξω από την γραμμή των 6,75 μ. ισοπέδωσαν την νεοφώτιστη ομάδα των βορείων προαστίων φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στην νίκη με το εντυπωσιακό 111-83 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με τους ‘Άλεκ Πίτερς και Αϊζάια Κάνααν να ηγούνται στο σκοράρισμα με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα οι νταμπλούχοι Ελλάδας πέτυχαν την κορυφαία τους φετινή επίδοση σκοραρίσματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 3η μεγαλύτερη, εκτός έδρας επίδοση της ιστορίας τους στη Stoiximan Basket League, μένοντας έναν πόντο μακριά από το ρεκόρ τους σε αυτήν, ως φιλοξενούμενοι. Περισσότερους είχαν μόνο…

Στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πειραϊκό της περιόδου 1992-93 (69-112).

Στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Αιγάλεω της περιόδου 2007-08 (106-112).

111 πόντους ως φιλοξενούμενοι, όπως χθες, είχαν και στο ματς με τα Τρίκαλα της σεζόν 2008-09 (77-111), στις 20 Δεκεμβρίου 2008. Η χθεσινή επίδοση δηλαδή αποτελεί εκτός έδρας ρεκόρ παραγωγικότητας 15 χρόνων για τον Ολυμπιακό.

Για να φτάσει ο Ολυμπιακός στην επίδοση των 111 πόντων, σημείωσε 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, επίδοση που είναι η μεγαλύτερη του στη σεζόν αφού είχε 53 στο πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κολοσσό

Επίσης  η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτέλεσε με το εντυπωσιακό 73,52% στα δίποντα έχοντας 25/34 και σημειώνοντας νέο ρεκόρ για τη φετινή Stoiximan Basket League. Ξεπέρασε το 72% που είχε στην πρεμιέρα το Λαύριο t απέναντι στην ΑΕΚ (18/25).

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την τρίτη μεγαλύτερη, φετινή επίδοση εύστοχων τριπόντων. Είχε 16 όσα και στο παιχνίδι του με τον Κολοσσό H Hotels.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 6η επίδοση 50+ της περιόδου, στους πόντους μέσα από τη ρακέτα. Είχαν 50 ενώ η προηγούμενη μεγαλύτερη, φετινή επίδοση τους ήταν εκείνη των 42 που είχαν στα παιχνίδια με τον Κολοσσό και τον Προμηθέα. Το +24 του επιμέρους σκορ από τη ρακέτα (26-50) είναι η τέταρτη μεγαλύτερη, φετινή επίδοση της Stoiximan Basket League.

Το παιχνίδι στο Μαρούσι ήταν το τρίτο πιο παραγωγικό της σεζόν με τις δύο ομάδες να σημειώνουν 194 πόντους. Το ρεκόρ κρατάει με 203 πόντους το Προμηθέας-Μαρούσι (111-92).