Σάντα Μπουχαλάκης ….

Με κορυφαίο και σκόρερ τον εκπληκτικό Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο Ολυμπιακός απέδρασε από το  “Βικελίδης” με δπλό (1-2)  στέλνοντας τους Πειραιώτες στην κορυφή της βαθμολογίας. Εξαιρετικοί ,Φορτούνης, Εμβιλά και Χολέβας.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να έχει μαζί του Χολέβα και Ελ Αραμπί ενώ έδωσε την ευκαιρία στον Λοβέρα.. Τερματοφύλακας ο Σα και απο δεξια προς αριστερά, Ραφίνια-Σεμέδο-Σισέ και Χολέβα. Καμαρά-Μπουχαλάκη -Εμβιλά στη μεσαία γραμμή με Λοβέρα-Φορτούνη στα άκρα και φορ τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Ο Αρης  έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό με σκοπό να κάνει το παιχνίδι του, περιμένοντας ένα λάθος και γρήγορο τρανζίσιον.

Από την άλλη,όμως, οι Πειραιώτες έχοντας εξαιρετική παρουσία στο κέντρο, ανασταλτικά και μη  με τον Φορτούνη σε πολύ καλή ημέρα και τον Ελ Αραμπί σε κέφια απείλησε σε τρεις περιπτώσεις.

Πρώτα με την κίνηση του Ελ Αραμπί,στο 9, που απέφυγε με ντρίπλες και προσποιήσεις τους αντιπάλους του, αλλά το σουτ που έκανε μπλόκαρε εύκολα  ο Σιαμπάνης ,στο 16, ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα απο τον Μαροκινό και ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή κόντρα σε Μπεναλουάν και Σούντγκρεν, αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα λίγο έξω και στο 20 η κεφαλιά του Σισέ μπλοκαρίστηκε απο τον Σιαμπάνη.

Πάρτο-βάλτο Φορτούνη σε Μπουχαλάκη

Ενα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας έγινε το 0-1. Από θέση μέσα-δεξιά ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ με πολύ φάλτσο ,με τη μπάλα να παίρνει μία περίεργη τροχιά και τον Μπουχαλάκη να πετάγεται  στο δεύτερο δοκάρι ,προ του Ροουζ για το γκολ.

Μετά το γκολ ο Αρης κέρδισε χώρο στο γήπεδο ,προσπαθώντας με τις  πλαγιοκοπήσεις του Γκάμα κυρίως και σε δεύτερο βαθμό του Ματέο Γκαρσία να αλλάξει το μομέντουμ.

Ο Αργεντίνος βρέθηκε σε δύο περιπτώσεις, σε φαινομενικά καλή θέση ,αλλά  πρώτα στο 34 το σουτ του κοντραρίστηκε στα σώματα αμυντικών, ενώ στο 42 η μπάλα στο σουτ που έκανε έφυγε άουτ.

“Μπούχα” Χ2

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο , ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” το ματς δύο λεπτά μετά την έναρξη του β μέρους. Με το τρανζίσιον να δουλεύει εξαιρετικά  με Σεμέδο από την άμυνα ,να βγάζει για τον Εμβιλά που “ελευθέρωσε” για τον Ελ Αραμπί  στο χώρο του κέντρου . Αυτός έδωσε για τον Φορτούνη απο δεξιά που έβγαλε σέντρα προς την περιοχή του Αρη με τον Μπουχαλάκη να κάνει σουτ στην κίνηση για το 0-2.

Ο Αρης προσπάθησε  να αντιδράσει με ένα σουτ του Μάνου, στο επόμενο λεπτό, αλλά ήταν απελπιστικά άουτ ,με τον τον Μάντζιο να βάζει Σίλβα -Λοπεθ αντί Γκαρσία και Μάνου, ωστόσο η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού που έκοβε τις επιθέσεις του Αρη που ήταν κυρίως μονόπατες, από αριστερά, τελείωναν εύκολα.

Αρης η….. αντίδραση

Ο Ολυμπιακός φαινόταν  να έχει τελειώσει το ματς   και αυτό έριξε την απόδοση του με τον Αρη όμως, (αν και 71, ο Ελ Αραμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ που έφυγε άουτ) να δείχνει  σημάδια ζωής στο 73.

Ηταν τότε που ο Γκάμα έβγαλε για τον Σίλβα απο αριστερά ,με τον τελευταίο να κάνει σέντρα και τον Μπερτόλιο ,απο κοντά, να τελειώνει τη φάση.

8 λεπτά αργότερα ο  Ελ Αραμπί απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω στον Μπεναλουάν προτού επέμβει ο Σιαμπάνης. Στη συνέχεια δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Φορτούνης

O Mαρτίνς έβαλες φρέσκα πόδια στην επίθεση με Βρουσάι και Κάιπερς οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί  με τον πρώτο να κάνει  και ένα καταπληκτικό σλάλομ λίγο πριν το τέλος του αγώνα αλλά ο Κάιπερς δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

O Aρης προσπάθησε να αντιδράσει για το 2-2 ,κλείνοντας τον Ολυμπιακό , αλλά οι Πειραιώτες κατάφεραν να φύγουν με το διπλό  που τους φέρνει μόνους πρώτους στην κορυφή.

MVP: Ο Μπουχαλάκης έβαλε δύο γκολ ,για πρώτη φορά στην καριέρα του  και γενικά ήταν εξαιρετικός σε ένα ρόλο πιο προωθημένου μέσου από τους Εμβιλά και Καμαρά κάτι που δούλεψε πολύ καλά. Απο κοντά και ο εξαιρετικός Φορτούνης.

H στιγμή: Το γρήγορο 0-2 με την έναρξη του β μέρους.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Λοβέρα και πάλι δεν έδειξε πράγματα. Λογικό γιατί η θέση του δεν είναι στά άκρα.

Ο Ρέφερι: Ο Κροάτης Μπεμπεκ άφησε λίγο το σκληρό παιχνίδι  αλλά γενικά πέρασε απαρατήρητος.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν(84 Γκανέα), Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Τζέγκο, Γκάμα, Γκαρσία(57 Σίλβα), Μάνος(57 Λόπεθ)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης(83 Βρουσάι), Λοβέρα(63 Μασούρας), Ελ Αραμπί(83 Κάιπερς)