ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ανατροπή με Θρυλικό «κάρφωμα»

Μόνο ο Ολυμπιακός τα κάνει αυτά! Αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ από τον ΠΑΟΚ, στον τρίτο τελικό, έδειξε την ποιότητά του. Καθώς κατάφερε να γυρίσει το ματς. Έφτασε σε μια μεγαλειώδη νίκη 3-2 με τεράστιο come back. Διότι βασίστηκε στην ποιότητα και τον επιθετικό του πλουραλισμό. Πιο συγκεκριμένα είχε τέσσερις με παίκτες με 18 πόντους και πάνω (σ.σ: Στερν, Ιντάλγκο με 19, Παγένκ με 18), με πρώτο σκόρερ τον Κουμεντάκη (20π.). Ανατροπή με Θρυλικό «κάρφωμα».

• MVP: Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης έκανε μεγάλο ματς με 53% στην επίθεση (20π.), αλλά και 64% στην υποδοχή (σ.σ. 58% άριστες).,
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο επιθετικός πλουραλισμός του Ολυμπιακού, καθώς είχε 4 παίκτες που σκοράραν τουλάχιστον 18 πόντους από επίθεση, σερβίς και μπλοκ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γκάις Γιόρνα που προσέφερε μόλις 8 πόντους, την ώρα που ο Ράπτης (σ.σ.: ο άλλος ακραίος) είχε 23.
  • THE POINT: Η είσοδος του Παπαγγελόπουλου στη βασική εξάδα από την αρχή του τρίτο σετ, καθώς βοήθησε πολύ στο κομμάτι του μπλοκ.

Μέσα από τα χέρια του

Το καθαρό μυαλό έλειψε στην εκκίνηση του τρίτου τελικού για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Μιας και ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και στο κομμάτι της υποδοχής, αλλά και στις άμυνες. Ειδικότερα ο Κοκκινάκης έκανε πολύ καλή δουλειά. Ήδη στο 2-4, οι Θεσσαλονικείς είχαν 2 άσσους. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός με τον άσσο του Ιντάλγκο ισοφάρισε 4-4. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 7-7. Αλλά στη συνέχεια, το μπλοκ του Δικεφάλου του Βορρά μαζί με τις κακές επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», του έδωσαν… αέρα 4 πόντων (9-13).

Οι παίκτες του Μιλενκόσκι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κράτησαν το +4 ως το 12-16. Ο Τράβιτσα έπαιξε δύο πρώτους χρόνους με τον Παγένκ (17-19) και με το μπλοκ του Κουμεντάκη πλησίασε στον πόντο (21-22). Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ με τον Βαν Ντεν Ντρις (22-24), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» το… έσπασαν! Ο Θρύλος είχε τρία σετ μπολ (28-27, 31-30, 32-31) αλλά δεν τα αξιοποίησε. Ωστόσο και ο ΠΑΟΚ είχε πέντε, αλλά τέλειωσε το σετ με τον Βαν Ντεν Ντρις (32-34).

Στο φινάλε τα «γκρέμισε» όλα!

Αν και το πρώτο σετ πήγε στον ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να βγάλει αντίδραση, αυτό δεν έγινε στην εκκίνηση του δεύτερου σετ. Από το 2-1, ο Δικέφαλος έκανε σερί 0-5 με δύο άσσος από Γιόρνα και Βαν Ντεν Ντρις, για το 2-6. Όμως, εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα και έβγαλαν αντίδραση. Με Στερν και Παγένκ ο Θρύλος έκανε μια πρώτη ανατροπή, καθώς προηγήθηκε 9-8. Το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σταματήσει τον Βαν Ντεν Ντρις. Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του. Ωστόσο, αν και η ομάδα του Τζουλιάνι με το μπλοκ του Παγένκ και τον πόντο του Ιντάλγκο προηγήθηκε 18-17, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 κυρίως με το μπλοκ του. Ο Στερν «έσπασε» το πρώτο σετ μπολ, αλλά το χαμένο σερβίς του Στερν διαμόρφωσε το 20-25, για το 0-2 στα σετ.

Η «απάντηση» του Ολυμπιακού

Ήταν ολοφάνερο πώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλή ψυχολογία. Όμως είχαν μόνο έναν τρόπο αντίδρασης. Δηλαδή να ανεβάσουν την απόδοσή τους. Κάτι που ήρθε μέσα από την βελτίωση στην άμυνα, αλλά και καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Με τον Στερν να δίνει πόντους και τον άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 3 πόντων, για το 8-5. Στη συνέχεια, δύο διαδοχικοί πόντοι του Κουμεντάκη έκαναν το 13-8. Εντούτοις, στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ψυχραιμία σε καίρια σημεία. Όταν ο Δικέφαλος του Βορρά πίεζε, οι παίκτες του Ολυμπιακού απαντούσαν. Επίσης, με μπλοκ του Ιντάλγκο έγινε το 18-13. Ακόμη, καθοριστικός ήταν ο Παπαγγελόπουλος. Ειδικά στην επίθεση με τους πρώτους χρόνους του (19-15 και 21-16). Στη συνέχεια, ο Παγένκ έκανε το 23-18, ενώ ο Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 25-21 για το 1-2 στα σετ. Μιας και οι παίκτες του Τζουλιάνι βελτίωσαν τα ποσοστά στην επίθεση. Ανατροπή με Θρυλικό «κάρφωμα».

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Δυναμική εκκίνηση στο τέταρτο σετ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πώς ήθελαν πολύ να φέρουν τα ματς στα ίσα. Δηλαδή να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ. Επιπλέον, ο Τζουλιάνι είχε έναν… άσσο στο μανίκι. Τον Νίκο Παπαγγελόπουλο. Ο κεντρικός του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικός τόσο στην επίθεση όσο και στο μπλοκ. Μέχρι και άμυνα έβγαλε! Καταρχάς με μπλοκ έκανε το 6-2, ενώ με πρώτο χρόνο έκανε το 11-6. Ακόμη ένας πρώτος χρόνος, από τον Παγένκ, αλλά και η κόκκινη κάρτα στον Γουόλς έφεραν το +6 (14-8). Επίσης, ο Θρύλος πίεσε με το σερβίς την υποδοχή του ΠΑΟΚ, οδηγώντας τους Θεσσαλονικείς σε λάθη.

Ειδικά στο σερβίς που έδιναν εύκολους πόντους. Εν συνεχεία, ο Στερν ολοκλήρωσε την επίθεση ιδανικά (19-14), όπως και ο Παγένκ (20-15). Αν και ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-18, ο Ιντάλγκο τελείωσε σωστά την επίθεση (23-18). Όμως με δύο διαδοχικούς άσσους του Ράπτη, ο Δικέφαλος του Βορρά πλησίασε σε 23-21! Αλλά ξανά ο Ιντάλγκο έδωσε πόντο στο Θρύλο, με τον Στερν να τελειώνει το σετ (25-21) για το 2-2. Σε ένα σετ που οι «ερυθρόλευκοι» ήταν φανερά καλύτεροι. Ανατροπή με Θρυλικό «κάρφωμα».

Θρυλικό «κάρφωμα»

Η επιλογή του Τζουλάνι ήταν να ξεκινήσει το τάι μπρέικ με τον Ιντάλγκο να σερβίρει. Έτσι, δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ. Το αποτέλεσμα ήταν το 4-0 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και δύο πόντους του Κουμεντάκη! Αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-2 με τον Ράπτη, η τρομερή άμυνα από τον Τράβιτσα στην εξέλιξη της φάσης, έδειξε τη μεγάλη διάθεση που υπήρχε. Επιπλέον, με το εξαιρετικό πλασέ του Κουμεντάκη το σκορ έγινε 6-3, αλλά ο Ράπτης με άσσο μείωσε σε 6-5. Ωστόσο, ο Ιντάλγκο τέλειωσε μια δύσκολη μπάλα για το 8-6, πριν αλλάξουν τερέν οι δύο ομάδες. Όμως, η κακή επίθεση του Ιντάλγκο έφερε το ματς στον πόντο (9-8). Αλλά ο άσσος του Στερν έδωσε… αέρα 3 πόντων στον Θρύλο (11-8), ενώ ο Ιντάλγκο με τον ίδιο τρόπο έκανε το 13-9! Το φινάλε ήρθε με το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη για το 15-11 και τη νίκη με 3-2 σετ. Ανατροπή με Θρυλικό «κάρφωμα».

Τα σετ 3-2 σε 2.41: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11 .