ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

“Προδόθηκε” από τις απουσίες

Μετά από ένα εκπληκτικό, πραγματικά παιχνίδι, ακατάλληλο για καρδιακούς, ο ελλιπής Ολυμπιακός  γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις με 85-86,στην παράταση  και πλέον  δεν γνωρίζει ποιος θα είναι ο αντίπαλος του στα πλέι οφ ,μιας και την τύχη των αγώνων κρατάει η Ρεάλ που παίζει με την Μπάμπεργκ. Αν οι “Μερένχες” χάσουν τοτε θα βρεθούν αντίπαλοι του Ολυμπιακού με μειονέκτημα έδρας ,με νίκη ,αντίπαλος των Πειραιωτών θα είναι και πάλι η Ζαλγκίρις.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά καλό για τους “Ερυθρόλευκους” που έβρισκαν δημιουργία και σκορ από Σπανούλη, ενώ στην εξίσωση  έμπαινε εξαιρετικά και ο Χόλις Τόμπσον(8 πόντοι στην πρώτη περίοδο) ,μαζί με τον Μιλουτίνοφ.  Με τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι του σε άμυνα και επίθεση και τους Λιθουανούς αρκετά άστοχους, ο Ολυμπιακός ξέφυγε αρχικά με 15-6 , 19-8 και η πρώτη περίοδος βρήκε ένα εξαιρετικό προβάδισμα με +15 (25-10).

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Πειραιώτες χωρίς καλάθι για 4 λεπτά με το πρώτο να πετυχαίνει ο Παπαπέτρου για το 28-14 ,με το Τρανζίσιον να δουλεύει εξαιρετικά.  Η Ζαλγκίρις με Τουπάν και Γουάιτ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί  το ροτέισον του Ολυμπιακού,αλλά και την αστοχία της ομάδας του Σφαιρόπουλου που  προσπαθούσε να σουτάρει από τα 6.75 ,αλλά ήταν πολύ άστοχοι.

Με τον Πάνγκος να “τρέχει” το ρυθμό οι Λιθουανοί έφτασαν μέχρι το -7(32-25), αλλά με καλάθι του Σπανούλη και τρία τρίποντα από Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς  και Μπράουν έφεραν το +14(43-29), με το ημίχρονο να λήγει στο 43-31.

Η 3η΄περίοδος, τουλάχιστον, στο πρώτο πεντάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο. Μπράιαν Ρόμπερτς. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός  με 9 πόντους  και τη διαφορά να φτάνει και στο +16(59-43).

ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ …ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ

Και εκεί που ο Ολυμπιακός δείχνει έτοιμος  να κάνει μία εύκολη νίκη, κάπου εκεί ξεκίνησε το μπλακ άουτ. Με τον Ούντριχ να οδηγεί εξαιρετικά  την ομάδα του, μοιράζοντας ασίστ για πλάκα  και με ένα σερί 0-13, η Ζαλγκίρις μείωσε στους 3(59-56).

Το ματσάκι έγινε πλέον ντέρμπι , με τον Ολυμπιακό άλλοτε με τον Γουίλτζερ, άλλοτε τον Μιλουτίνοφ και άλλοτε τον Μάντζαρη  κρατούσε  ένα προβάδισμα ,ισχνό όμως.

Με μία στις δύο βολές του Ντέιβις η Ζαλγκίρις έφτασε στο 69-69 ,ενώ με τρίποντο του Μιλάκνις, οι Λιθουανοί  πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά(71-74) και από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έμοιαζε να έχει χάσει τον προγραμματισμό του και την ηρεμία του , ο Μιλάκνις “εκτέλεσε” και πάλι για  το 76-80  ένα λεπτό πριν το τέλος.

ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΚΑΙ ΚΑΙΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει. Ασίστ Σπανούλη για Μίλου και 78-80 , εξαιρετική άμυνα Παπαπέτρου στον Ούντριχ ,εξαιρετικός Γουίλτζερ για το 80-80 και παράταση ,μιας και ο Γιανκούνας αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Η παράταση εμπεριείχε πολλά νεύρα ,ειδικά για τον Ολυμπιακό.  Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 80-84 ,αλλά εκεί που και πάλι νομίζαμε ότι το ματς τελείωσε , ο Θρύλος επέστρεψε. Δύο βολές από τον Μιλουτίνοφ και 82-84, εξαιρετική άμυνα στα χέρια του Τόμπσον , βολές για Μπράουν με μία στις δύο να είναι εύστοχες, ο Γουίλτζερ πήρε επιθετικό ριμπάουντ  και 85-84!!!

Τελευταία επίθεση για τους Λιθουνούς, ο Ουλανόβιας αστοχεί ,αλλά ο Γιανκούνας βρίσκει τρόπο  και σκοράρει για το 85-86…Με 2.9 για το τέλος,οι Πειραιώτες είχαν την τελευταία επίθεση, ο Σπανούλης αστόχησε από τα 8 μέτρα και η Ζάλγκιρις πήρε τη νίκη με 86-85.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (6 ασίστ, 6 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 9, Τόμπσον 8.

Ζάλγκιρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (10/11 βολές), Πάνγκος 6 (6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5 , Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα).