Σαν σήμερα η κατάκτηση του 14ου κυπέλλου στο Ρέθυμνο

Το 14ο κύπελλο Ελλάδας Βόλεϊ Ανδρών στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός σαν σήμερα 24/3 στο Ρέθυμνο.

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν στον τελικό του φάιναλ – 4 του Ρεθύμνου με 3-0 σετ μία σπουδαία ομάδα, τον Φοίνικα Σύρου.
Το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου δεν διέφερε και σήμερα σε τίποτα με το ομώνυμο του …Ρέντη καθώς οι φίλαθλοί μας δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα και συμπαραστάθηκαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο στην ομάδα μας ώστε να φτάσει στο δεύτερο στόχο της χρονιάς, καθώς την ερυθρόλευκη τροπαιοθήκη κοσμεί και  το τρόπαιο του LeagueCup.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος 2012-2013 είχε εκπληκτικές φάσεις, τρομερές ανατροπές κι έναν σούπερ σταρ όπως ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος ήταν σε ένα ακόμη ματς ο ηγέτης του Ολυμπιακού και αναδείχθηκε παμψηφεί από τους εκπροσώπους του Τύπου MVP της διοργάνωσης.

Όπως προαναφέραμε παρά το τελικό 3-0, ο αγώνας μόνο εύκολα δεν κύλησε για τους ερυθρόλευκους.
Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας πήρε ένα μικρό προβάδισμα (5-7 με κόντρα του Λάππα), το οποίο όμως άρχισε να μεγαλώνει καθώς ο Κοκκινάκης δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +5 (8-13) και λίγο αργότερα στο +6 (12-18 με άσο του Σουλτανόπουλο).

Οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι, ο Φοίνικας έβγαζε πολύ ενέργεια στο γήπεδο, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο, παρόλο που οι Συριανοί έφτασαν στο 17-21. Το χαμένο σερβίς του Αρβανίτη και η κόντρα του Γιορντάνοφ έριξαν τη διαφορά στο -2 (19-21), για να φτάσει ο Φοίνικας σε σετ μπολ με επίθεση του Λάππα (21-24). Ο Γιορντάνοφ ‘έσπασε’ το πρώτο (22-24), με κόντρα επίθεση ‘έσπασε’ και το δεύτερο (23-24) για να γίνει το 24-24 με μπλοκ του Φιλίποφ στον Λάππα και να φτάσει ο Ολυμπιακός σε σετ μπολ με νέα πετυχημένη κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ (25-24). Δύο χαμένα σερβίς των ερυθρόλευκων κράτησαν ζωντανό τον Φοίνικα, αλλά στο 27-26 η άουτ επίθεση του Κοβάσεβιτς έδωσε τέλος στο δραματικό πρώτο σετ.

Παρά την ανατροπή που πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο Φοίνικας και στο β’ σετ ήταν ανταγωνιστικός καταφέρνοντας μάλιστα να προηγείται μέχρι το 14-15… Ωστόσο ο Φοίνικας όσο καλά κι αν έπαιζε δεν μπορούσε να βρει τρόπο για να σταματήσει τον MVP του Final 4 Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 17-16, ίδιος έκανε με δύο κόντρα επιθέσεις το 21-20, 23-20 καθαρίζοντας και το β’ σετ για την ομάδα του.

Ο Φοίνικας όμως αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, αλλά το σενάριο του γ’ σετ ήταν παρόμοιο με αυτό του πρώτου.

Ο Φοίνικας με τον Θάνο να δίνει λύσεις από το κέντρο προηγήθηκε με 8-10, έφτασε στο 12-16, αλλά στο 14-18 ήρθε το μπλακ άουτ. Ο Φιλίποφ με μπλοκ στον Λάππα έκανε το 16-18, ο Χριστοφιδέλης με νέο μπλοκ στον Ντορνέλας ισοφάρισε 18-18 και (ποιος άλλος;) ο Γιορντάνοφ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 20-19, ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για τον τίτλο. Ο Φοίνικας μείωσε από 22-19 σε 22-21, αλλά ο Φιλίποφ με νέο μπλοκ στον Κοβάσεβιτς έφερε τους ερυθρόλευκους στο ματς μπολ (24-21) και η τελευταία πινελιά μπήκε από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 25-22.

Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-22

Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (9/16 επ., 76% υπ. – 24% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (26/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 άσο), Στεφάνου –λ (77% υπ. – 64% άριστες) / Σωτηρίου, Ποτότσνικ.
Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ντορνέλας 13 (13/36 επ.), Λάππας 8 (8/20 επ., 75% υπ. – 55% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες) / Θάνος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης, Αρβανίτης, Ίλιτς.