ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Σαν σήμερα η 4η κούπα έπιασε λιμάνι στα κοκκινιά Χανιά (4 vid)

Σαν  σήμερα  το 2019 στα Χανιά, ο Ολυμπιακός  επικράτησε με  78-69 της Νίκης Λευκάδας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, και πανηγύρισε έτσι την τέταρτη σερί κούπα!

Η ομάδα του Πειραιά διαθέτοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και «βάθος» στον πάγκο, έβρισκε εύκολα λύσεις απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, η οποία «πλήρωσε» το απογοητευτικό ποσοστό στα τρίποντα (3-14) αλλά και την αδυναμία της στα ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός πιάνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα υψηλή απόδοση προηγήθηκε με 6-12 (5’46’’) και 8-17 (4’14’’). Στη συνέχεια αυτό που κατάφερε η Νίκη Λευκάδας ήταν να μην επιτρέψει στην αντίπαλο να ξεφύγει περαιτέρω στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 15-24.

Ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά με 18-31 (6’51’’) και 24-40 (1’47’’). Η ομάδα της Λευκάδας έχοντας πλήρη αστοχία στα τρίποντα επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 29-45.