Σαν Οlympiacos

Σοβαρός -Αποτελεσματικός -Ουσιαστικός. Αυτά τα τρία στοιχεία με την απαραίτητη σοβαρότητα ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό να επικρατήσει με 3-0 της Σλόβαν  και να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα. Ντεμπούτο για Βατσλίκ ως βασικού και Ονιεκούρου αλλαγή. Τα γκολ οι Μαντί Καμαρά- Σισλε και αυτογκολ ο Μποζίκοφ.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με Βατσλίκ και Αγκιμπού Καμαρά στην  ενδεκάδα, για πρώτη φορά σε ένα 4-2-3-1. Με τον Τσέχο κάτω απο τα δοκάρια και τετράδα  τους Λαλά-Σωκράτη-Σισέ-Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή Μαντί Καμαρά και Εμβιλά και 10άρι ο Αγκιμπού. Στα άκρα ,Βαλμπουενά και Μασούρας και σέντερ φορ ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα με κατοχή μπάλας αλλά χωρίς  την ουσία. Διότι  ναι μεν οι Σλοβάκοι ,προσπάθησαν να βγούν απειλητικά στο 9, αλλά ο Σισέ πρόλαβε τον Βάις, ωστόσο στην άμυνα έπαιζαν πίσω, έκλειναν διαδρόμους και από τη στιγμή που η ομάδα δεν είχε δημιουργία,είτε από τον άξονα,είτε από τα άκρα, η πιο σοβαρή απειλή μέχρι το 26 ήταν ένα σουτ του Εμβιλά, στο 4,  χωρίς να υπάρξει πρόβλημα για τον Σοβαν.

Πεντάλεπτο -Φωτιά

Πρώτη καλή φάση στο 26, ήρθε απο την τελική του Παπασταθόπουλου που έπιασε την κεφαλιά ύστερα από το κόρνερ του Βαλμπουενά με τη μπάλα να βγαίνει άουτ.

Ενα λεπτό μετά , με τέσσερις μπαλιές δημιουργήθηκε ευκαιρία. Βατσλίκ-Αγκιμπού-Μασούρας απο δεξιά και τελική Ελ Αραμπί όμως ο Σόβαν έδιωξε με τα πόδια,με τον κίπερ της Σλόβαν να κερδίζει  και τον Σισέ  όταν  ο Γάλλος σε κίνηση φορ γύρισε προς το τέρμα αλλα ο Σόβαν ήταν εκεί που έπρεπε.

Λυτρωτής Καμαρά

Το δίκαιο, που δεν ήταν άλλο απο το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 37. Σε ένα σημείο που η Σλόβαν ισορρόπησε, ήταν το κόρνερ του Βαλμπουενά, η σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα ύστερα απο αλλεπάλληλα σουτ και κόντρες σε σώματα με τον Μαντί Καμαρά να υποδέχεται τη μπάλα και με φαλτσαριστό σουτ να σκοράρει για το 1-0.

Στο 42, ο Ρεάμπτσιουκ πρόλαβε τη “σκοτωμένη” αλλαγή μπάλας από τον Μασούρα, ο Αγκιμπού έβγαλε την κεφαλιά πάσα για τον Ελ Αραμπί που γύρισε το κορμί του ,αλλά το σούτ δεν βρήκε στόχο.

Ιδανικό ξεκίνημα και Σισε……

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό πολύ ορεξάτο αλλά και ουσιαστικό. Και αφού στο 48, ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να  κάνει σωστά την τελική από το σουτ του Εμβιλά ,ήρθε στο 52, το 2-0. Από τη σέντρα του Βαλμπουενά ο Σωκράτης  έπιασε κεφαλιά,η μπάλα χτύπησε στο στήθος αμυντικού της Σλόβαν και πήρε πορεία προς τον κίπερ της  Σλοβακικής ομάδας με τον Σισέ να προλαβαίνει την έξοδο για το 2-0

Με τους Πειραιώτες να έχουν ισορροπία και ανεβασμένη ψυχολογία αλλά και την εσωτερική αλλαγή των  θέσεων των Καμαρά και του Μασούρα που πήγε δεξιά, οι Πειραιώτες άρχισαν να γίνονται ακόμα πιο επικίνδυνοι. Στο 62 από το βολέ του Βατσλικ , το κοντρόλ του Βαλμπουενά και την πάσα με τη μία προς τον Μασούρα, ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά ο Σόβαν ήταν εκεί, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι  νίκησε τον Μασούρα, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Αγκιμπού έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Το 3-0 με κάτι απο Σισέ

Τελικά στο 68, ο Ολυμπιακός έκανε τρία τα τέρματα του. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εμβιλά πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Μποζίκοφ να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η άτυχη στιγμή ήρθε για τον Σισέ στο 74 που σε προσπάθεια να μαρκάρει, δεν πάτησε καλά και έγινε αλλαγή με το Καραϊσκάκη να ξεσηκώνεται δύο λεπτά στην πρώτη εμφάνιση του Ονιεκούρου μπαίνοντας ως αλλαγή στη θέση του Βαλμπουενά.

Η στιγμή: Ξεκάθαρα το γκολ του Καμαρά για το 1-0 που “ξεκλείδωσε” τον Ολυμπιακό.

MVP:  Ο Σισέ ήταν η επιτομή του πανταχού παρών .Οχι μόνο ήταν μέσα  σε δύο από τα τρία γκολ της ομάδας αλλά  και τουλάχιστον τέσσερις φορές ήταν καταλυτικός στα αμυντικά του καθήκοντα.

O αδύναμος κρίκος:Δεν υπήρξε κάποιος που να μη διακρίθηκε

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ – Λαλά, Σωκράτης, Σισέ(τ5 Μάρκοβιτς), Ρέαμπτσουκ – Εμβιλά, Καμαρά(81 Καμαρά) – Μασούρας,(87 Βρουσάι) Βαλμπουενά(75 Oνιεκούρου), Αγκιμπού Καμαρά(81 Κούντε) – Ελ Αραμπί.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Σόβαν – Πούστσεκ(65 Στρέλετς), Αμπένα, Κάσια, Μπόζικοφ – Κανκάβα, Ντε Καμπς – Βάις, Ιμπραχίμ(65 Χέντι), Ζμραλ – Τσάβριτς.