Σαν Οlympiacos!

O Oλυμπιακός της καρδιάς, της ψυχής και του Never give up επέστρεψε με τεράστιο διπλό  κόντρα στην Φενέρ με 90-83. Βέβαια, έκανε ολίγον τι καρδιακούς τους φίλους του, καθώς προηγήθηκε με +11 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, αλλά κατάφερε να φτάσει το ματς στην παράταση, αλλά εκεί ήταν αυτός που έπρεπε. Σταθερός ο Στρέλνιεκς, “κλειδί” ο Ρόμπερτς του 3ου δεκαλέπτου και ο Πρίντεζης του πρώτου δεκαλέπτου και της παράτασης. Team player o Παπανικολάου….

O Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με τους Μάντζαρη,Στρέλνιεκς,Παπανικολάου,Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ και το ματς στο ξεκίνημα του έμοιαζε ιδιαίτερα ισορροπημένο. Δύο «φτηνά» λάθη των Πειραιωτών και η οξυδέρκεια του Βέσελι και του Μέλι έφεραν το 10-5.
Με τον Πρίντεζη να είναι αιχμή του δόρατος(10 πόντοι) και τον Τόμπσον να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι , ο Ολυμπιακός έφτασε στο +4 (14-18) και τον Σλούκα με τρίποντο να μειώνει τη διαφορά στον ένα πόντο (17-18).
Η επιστροφή για την δεύτερη περίοδο έφερε ένα επιθετικό τσουνάμι για την Φενέρ, που προηγήθηκε με +6 (24-18) και 31-23 στο 16 με το Νάναλι σε εξαιρετική κατάσταση.
Με τον Ολυμπιακό να δουλεύει εξαιρετικά στο τρανζίσιον και να βρίσκει λύσεις , το σκορ πήγε στο 31-30 ,αλλά και πάλι οι Τούρκοι βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν με 37-30 και τελικά το ημίχρονο «έκλεισε» στο 40-30.
Η Τρίτη περίοδος είχε ονοματεπώνυμο… Μπράιαν Ρόμπερτς. Ο Αμερικανός ήταν πραγματικά οn fire και με σερί εύστοχα τρίποντα άρχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του, παρά το γεγονός ότι η Φενέρ ξέφυγε με το ξεκίνημα της περιόδου ακόμα και με 13 πόντους(47-34). Η διαφορά όλο και ροκανιζόταν και οι Πειραιώτες πατώντας γκάζι πέρασαν μπροστά με 51-52 και καλάθι του Τόμπσον.
Όταν η Φενέρ πέρασε μπροστά με δύο βολές του Σλούκα, Τόμπσον και Ρόμπερτς, με νέο τρίποντο στο τέλος του χρόνου πέρασε μπροστά με 53-57.
Στην τέταρτη περίοδο , ο Ολυμπιακός κράταγε τη μπαγκέτα του αγώνα και με πολύ καλή δημιουργία στο παιχνίδι, αλλά και εξαιρετική άμυνα ξέφυγε με +9 χάρις σε τρίποντο του Στρέλνιεκς(58-67), ολοκληρώνοντας ένα εκπληκτικό 13-27 υπέρ των Πειραιωτών.
Με μία Φενέρ να βγάζει εκνευρισμό, απόρροια της λογικής που είχαν ότι πίστεψαν πως τελείωσε το ματς στο ημίχρονο και τους παίκτες της να κάνουν πολλά λάθη αβίαστα και μη , ο Ολυμπιακός ήταν ο οδηγός του αγώνα.
Oταν μάλιστα, οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με 11 (60-71) ,με ριμπάουντ του Παπανικολάου όλα έδειξαν ότι το ματς τελείωσε.
Ωστόσο, δύο τρίποντα από Νάναλι και Γουοναμέικερ έκαναν το ματς ντέρμπι (69-73).
Το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ ήταν μαχαιριά για το 69-75, ενώ με δύο βολές ο Σλούκας έκανε το 71-75.
Ο Πρίντεζης έχασε την επίθεση έκανε και φάουλ και με δύο βολές του Ντατόμε το ματς έγινε ντέρμπι (73-75).
Mε τους «Ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν να κάνουν λάθη ,αυτή τη φορά από τον Παπανικολάου, και να αργούν να κάνουν φάουλ, μόλις 8’’ πριν το τέλος με τον Βέσελι να ισοφαρίζει με δύο βολές, ο Ρόμπερτς με τρίποντο δεν μπόρεσε να πετύχει το buzzer beater της νίκης, και κάπως έτσι πήγαμε στην παράταση.
Εκεί , ο Ολυμπιακός έδειξε μεγαλύτερη αντοχή από τους Τούρκους και με καθοριστικό τον Πρίντεζη που σε ένα κρίσιμο σημείο έβαλε 6 πόντους για το +8(79-87) ,σύν την καλή άμυνα αλλά και την βοήθεια του Στρέλνιεκς φτάσαμε στο 83-90 και μία τεράστια νίκη όχι μόνο βαθμολογικής, αλλά κυρίως ψυχολογικής σημασίας για τον Θρύλο.

Φενέρμπαχτσε: Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

Ολυμπιακός: Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).