Σαν Olympiacos!!

Eνας Ολυμπιακός βγαλμένος από τις καλύτερες ευρωπαϊκές του σελίδες επικράτησε με 3-1  της Τσουκαρίτσκι και μόνο αν αυτοκτονήσει στη Σερβία θα χάσει το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Αδικεί το αποτέλεσμα τους Πειραιώτες, που είχαν  τα δύο γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί και του Φορτούνη, καθώς έχασε πολλές ευκαιρίες με τον Σαμούροβιτς, κίπερ των Σέρβων να κάνει εμφάνιση καριέρας.

Μatch Facts

MVP: Του έχουμε σούρει πολλά του Μαντί αλλά σήμερα έδειξε ότι με αυτόν καλά και τον Φορτούνη σε τρομερά κέφια, ο Ολυμπιακός είναι πολλά επίπεδα πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες.  Κεφάτος, με πάσες σωστές ,αβίαστα λάθη και όρεξη ο άσος απο τη Γουινέα κερδίζει τον τίτλο του κορυφαίου.

H στιγμή:  Το ακόμα μία φορά γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού μόλις στο 3 όπως και κόντρα στη Γκενκ .Τότε ο Φορτούνης-τώρα ο Κααμπί

Ο αδύναμος κρίκος: Ολοι όσοι έπαιξαν ήταν εξαιρετικοί.

Το …Κοράκι: Απαρατήρητος ο Λιθουανός

Πως ξεκίνησε: O Mαρτίνεθ επέλεξε το 4-2-2-2  με κίπερ τον Πασχαλάκη και τετράδα στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, τους Βρουσάι-Ρέτσος-Φρέιρε-Κίνι. Μεσαία γραμμή Ιμπόρα-Μαντί  .Μπροστά τους Φορτούνης -Μπιελ λίγο αριστερά και δεξιά .Και  Μασούρα δίπλα στον Ελ Κααμπί.

Το ματς:

Το πρώτο τέταρτο ήταν εφιαλτικό για τους Σέρβους και εντυπωσιακό για τον Ολυμπιακό. Στο άτυπο 4-4-2  που ήταν ουσιαστικά 4-2-2-2 ,  Βρουσάι, περισσότερο, και Κίνι λιγότερο  έκαναν πολλά ανεβάσματα και μετατρέπονταν σε εξτρεμ ενώ  στην επίθεση ο Ολυμπιακός, είχε ουσιαστικά τέσσερις επιθετικούς. Ο Μαντί είχε τρελά κέφια και  οι γηπεδούχοι πάτησαν τούρμπο.

2-0 στο 19

Μόλις στο 3, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ελ Κααμπί.  Ο Βρουσάι “γέμισε”  από δεξιά, ο Μασούρας έκανε κεφαλιά-ψαράκι , ο Σαμούροβιτς απέκρουσε, αλλά ο Κααμπί καροδοκούσε για το 1-0. Οι Πειραιώτες ήταν τρομερά aggressive και αποφασισμένοι για show time. Στο εκτο λεπτό , ο Μασούρας σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ,ενώ ένα λεπτό νωρίτερα, ο Ελ Κααμπί κινήθηκε απο δεξιά ,έκανε κάτι σαν σέντρα με τη μπάλα να παίρνει παράξενη τροχιά και χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι των Σέρβων.

Tελικά και λίγο πριν το 20 λεπτο ,οι Πειραιώτες πήραν ένα δυνατό προβάδισμα με δύο γκολ  ,όταν ο Καμαρά έβγαλε για τον Φορτούνη και αυτός βρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει και να κοντρολάρει σουτάροντας ευθύβολα για το 2-0.

Eπεσε ο ρυθμός αλλά …Ελ Κααμπί show!

Οσο πέρναγε η ένταση έπεφτε αλλά το 70% κατοχής του Ολυμπιακού όχι. Οι Σέρβοι απείλησαν, για πρώτη φορά,  στο 25  με ένα διαγώνιο σουτ του Ιβάνοβιτς για να ακολουθήσει η απόκρουση του Πασχαλάκη σε ευθύβολη κεφαλιά του Σούμποτιτς από κόρνερ και συνέχεια στο 45,  όταν ο Ιβάνοβιτς απέφυγε τον Φρέιρε  ,απο δεξιά και σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στον αντίποδα και σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός είχε μίκα φάση τον Ελ Κααμπί, στο 31,  που δεν μπόρεσε να σκοράρει ύστερα από την προσπάθεια του Φορτούνη ,ένα γκολ απο τον Μαροκινό(δεύτερο στο ματς) απο γέμισμα του Φορτούνη και ωραία κεφαλιά του Κααμπί αλλά ένα σούτ του Μπιελ που πέρασε, απο τον άξονα, άουτ.

Αν μη τι άλλο ένα ονειρεμένο ημίχρονο!

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν με τρεις αλλαγές ,αλλά ο Ολυμπιακός  συνέχισε να είναι  επιθετικός και αποφασισμένος και για άλλα γκολ. Μάλιστα  στο 53  ο  Μαντί σκόραρε, ύστερα από κόρνερ, αλλά ο άσος απο τη Γουινέα έκανε  χέρι στο κοντρόλ και εν  συνεχεία σκόραρε. Ενα λεπτό πριν ,οι Σέρβοι απείλησαν με γρήγορο τρανζίσιον και το Νίκσεβιτς να κάνει παράλληλη μπαλιά που δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του ο Ιβάνοβιτς

Τρέλα για Φορτούνη -Ντεμπούτο Εσε

Με το σκορ στο 3-0, ο Φορτούνης  έγινε σύνθημα στα χείλη της 7 που τον καλούσαν να μείνει Πειραιά, ενώ στο 59, ο Εσε έκανε ντεμπούτο με την Ιερή ερυθρόλευκη αντί του Μαντί.

Δευτερόλεπτα μετρά , ο Φορτούνης πήγε να σκοράρει με φάουλ  αλλά ο Σαμούροβιτς κράτησε το 3-0 . Οι “Ερυθρόλευκοι” συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο και έψαχναν το γκολ ,με τον Μαρτίνεθ να δίνει χρόνο και στον Πορόσο για να κάνει ντεμπούτο. Μέσα σε δύο λεπτά ο Μπιέλ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για το 4-0, αλλά στην πρώτη περίπτωση το σουτ που έκανε, έφυγε ψηλά άουτ απο πάσα του Σκάρπα,ενώ δύο λεπτά μετά ο κίπερ των Σέρβων έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 85, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε απέναντι απο τον Σαμούροβιτς “αδειάζοντας” τον αντίπαλο του αλλά εκείνος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σκάρπα έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Τσουκαρίτσκι ,πάντως, βρήκε τρόπο να απαντήσει και το έκανε στο 93, όταν ο Νίκτσεβιτς κινήθηκε απο δεξιά και σέντραρε με τον Μιλαντίνοβιτς να μειώνει στο 3-1 μετριάζοντας, στο ελάχιστο,  βαριά ήττα.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης – Βρουσάι, Ρέτσος(70 Πορόσο), Φρέιρε, Κίνι – Καμαρά(59 Εσε), Ιμπόρα) – Μασούρας(58 Σκάρπα), Μπιέλ(82 Αλεξανδρόπουλος, Φορτούνης – Ελ Κααμπί(70 Ελ Αραμπί).

Τσουκαρίτσκι (Μίλαν Λέτσνιακ): Σαμούροβιτς – Στεφάνοβιτς, Ντρέζγκιτς, Σούμποτιτς – Ρογκάν(46 Νικτσεβιτς), Στάνκοβιτς(68 Μιλαντίνοβιτς), Σισοκό, Κόβατς(46 Ντότσιτς), Τότσιτς – Εντιαγέ(46 Γιάνκοβιτς), Ιβάνοβιτς(86 Ζε Μαριο).