“Λύγισε” από τρίποντα και… “σφυρίγματα”…

Την ήττα με σκορ 69-65 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ, η οποία ήταν και η πρώτη εκτός έδρας του στην εφετινή Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση αλλά στη πορεία της είχαν να αντιμετωπίσουν μια ΤΣΣΚΑ που περνούσε την μπάλα από το… μάτι της βελόνας ειδικά έξω από την γραμμή των 6,75 αλλά και είχε και τα… “σπρωξιματάκια” της επιμελώς εκεί που τα χρειάστηκε. Κι όμως, η ομάδα του Μπλατ δεν εγκατέλειψε και έκανε την υπερπροσπάθεια να “επιστρέψει” στο ματς, με τον Βασίλη Σπανούλη να μαζεύει τη διαφορά με τρίποντα φτάνοντας σε λίγα λεπτά από τρεις πόντους στους 16!

Δεν κατάφερε ωστόσο να σφραγίσει αυτό το φοβερό comeback και τελικά γνώρισε την ήττα, αφήνοντας όμως πολύ καλές εντυπώσεις και υποσχέσεις. Πολύ καλή άμυνα σε γενικές γραμμές, μαεστρικό κοουτσάρισμα από Μπλατ.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλά “διαβασμένος” όταν ξεκίνησε το παιχνίδι και κατάφερε να μπερδέψει την ΤΣΣΚΑ. Απόδειξη πως οι Ρώσοι πέτυχαν μόλις 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην επίθεσή του ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα σωστός, χάνοντας ωστόσο και κάποια εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα το 13-15 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε κάτι από τα ίδια! Η εκπληκτική άμυνα του Ολυμπιακού έβγαλε εκτός ρυθμού – και εκτός αγώνα – τον Ντε Κολό, με τους Γκος, Παπανικολάου και Πρίντεζη επιδόθηκε στην… τιμωρία της ΤΣΣΚΑ. Από τους Ρώσους, μόνο ο Ροντρίγκεθ κατάφερε να κρατήσει “ζωντανή” την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-35 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Τελικά το “21-9” και ένα… επιμελές “σπρώξιμο” της ΤΣΣΚΑ, ήταν αυτό που έμελλε να κοστίσει στον Ολυμπιακό. ΟΣέρχιο Ροντρίγκεθ με 6/8 τρίποντα, έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 48-40. Ο Ολυμπιακός “μπλόκαρε”, έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και το πλήρωσε ακριβά. Επιθετικά μάλιστα ήταν κάτω του μετρίου κι έτσι ύστερα από 30 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχαναν με 52-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» θυμήθηκαν πως μέσω της άμυνας, μπορούν να διεκδικήσουν το διπλό και με τον Λεντέι να παίρνει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο. Το 54-50, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη, έδειχνε πως οι Πειραιώτες θα πουλούσαν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Όπερ κι εγένετο. Οι Ρώσοι όποτε νόμιζαν πως είχαν καθαρίσει το ματς, εκεί ερχόταν ο Σπανούλης και με τρίποντα εκτός ισορροπίας, τους έκοβε τη χαρά». Μάλιστα  ο Θρύλος της Euroleague έκανε το 61-61 και τα πάντα ξεκίναγαν από την αρχή. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού με νέο ηρωικό καλάθι, ισοφάρισε εκ νέου και η ΤΣΣΚΑ έβλεπε πάλι τον εφιάλτη να ζωντανεύει μπροστά της. Δυστυχώς ο Κλάιμπουρν με δύο επιθετικά ριμπάουντ και τρεις βολές, διαμόρφωσε το 66-63, δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό το έργο του Ολυμπιακού. Στο τέλος οι δύο ομάδες έπαιζαν φανερά για τη διαφορά, όμως το τελικό 69-65, άφησε ικανοποιημένους μόνο τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44. 69-65

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (1/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βορόντσεβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17 (7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Χίγκινς 11 (3/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάντερ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν, Σπανούλης 16 (2/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8 (5 ριμπάουντ)