Πάγωσε στην Ουγγαρία ο Θρύλος

Όσο και αν πάλεψε όσο και αν έδωσε τον καλύτερο εαυτό της  η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στην Ουγγαρία απέναντι στην  δευτεραθλήτρια Ευρώπης Σόπρον καθώς γνώρισε την ήττα με 85-69.  Οι «ερυθρόλευκες» στάθηκαν ανταγωνιστικές και προσπάθησαν να κοιτάξουν στα μάτια της Μαγιάρες  επί της ουσίας για ένα δεκάλεπτο καθώς στην συνέχεια κατέρρευσαν και έτσι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες στην Ευρωλίγκα Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι  και με τις Τζόνσον και Μάζιτς  κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με 11-15.  Όμως οι γηπεδούχες βρήκαν γρήγορα – γρήγορα τα πατήματα τους και με την Ντούπρι αλλά και τις Φεγκιβερνέκι και Άλβαρες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 29-25.

Στην συνέχεια παίζοντας τρομερή άμυνα αλλά και τις Σπυριδοπούλου και Παυλοπούλου, να βρίσκουν εύκολα καλάθια μπόρεσαν ξανά και πήραν προβάδισμα  με 31-32 αλλά  μέχρι εκεί καθώς οι γηπεδούχες ξεκίνησαν την μεγάλη αντεπίθεση.  Με την Τέρνερ  οδηγό αλλά και τις  Ντούπρι και η Ντουμπέι έτρεξαν ένα σερί  13-0, και έκαναν το 51-39  με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκες συνέχισαν να παλεύουν και προσπαθούσαν  όσο μπορούσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι, αλλά Τέρνερ και Ντουπρί ήταν ασταμάτητες, έτσι στο 30 το σκορ ήταν 68-53.

Σταμάτη και Παυλοπούλου με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 68-59 στο 32′ , όμως το λάθος της Νικολοπούλου δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πλησιάσει περισσότερο.

Η Σοπρόν εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και ξέφυγε με 14  κάνοντας το 73-59. Η διαφορά έφτασε και στους 21 (81-60) στο 35′,  αλλά με την Σπυριδοπούλου και την Τόμας να δίνουν λύσεις, έγινε το 81-67 στο 38′. Εν τέλει η Σοπρόν επικράτησε με 85-69 με τις ερυθρόλευκες να γνωρίζουν την δεύτερη ήττα τους στην διοργάνωση.

Τέρνερ και Ντουπρί κορυφαίες της Σοπρόν. Για τον Ολυμπιακό πρώτες σκόρερ ήταν οι Τζόνσον και Τόμας.

Την άλλη Τετάρτη ο Θρύλος θα υποδεχτεί τη Ντιναμό Κουρσκ.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 68-53, 85-69.

ΣΟΠΡΟΝ (Ινιγκέζ): Τσρβεντάκιτς 11, Ντουπρί 14 (8ρ, 4ασ), Χάταρ 9 (8ρ), Αλβάρεζ 12 (3κλ), Τέρνερ 19 (4ασ), Φεγκιβερνέκι 5, Ντουμπέι 11, Ζαχούι 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 6 (5ρ), Νικολοπούλου 5 (4ασ), Σπυριδοπούλου 10, Σταμάτη 4, Τόμας 13 (3ασ, 2κλ), Αυτζή, Τζόνσον 14 (9ρ), Κοσμά, Παυλοπούλου 9, Σωτηρίου 8.