ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

“Καθάρισε” και τώρα… Βολερό!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την έδρα της Θέτιδας Βούλας καθώς συνοδεύτηκε από την επικράτηση με 3-2 σετ  (21-25, 23-25, 25-22, 26-24, 7-15) στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε εξέλιξη με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 2-0 σετ και τη Θέτιδα που βρισκόταν πριν το ματς στη 2η θέση της βαθμολογίας, να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος και έφτασε στην τελική επικράτηση, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο παιχνίδι της Τρίτης (20/11) με τη πανίσχυρη Βολερό στη Γαλλία για τους «32» του Challenge Cup.

Προβάδισμα με σερί στο φινάλε!

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να οδηγούν στο σκορ και τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 9-8 για πρώτη φορά. Μέχρι τα μέσα του σετ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η Θέτιδα βρέθηκε μπροστά με 16-14. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» με ένα 3-0 σερί που ολοκληρώθηκε με τον άσσο της Χριστοδούλου, προσπέρασαν με 16-17. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 18-18. Με ένα επιμέρους «ερυθρόλευκο» 2-0 και άσσο της Γιώτα ο Θρύλος ενώ η Έμοντς διατήρησε το +2 στη συνέχεια πετυχαίνοντας το 19-21. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-21 αλλά ο Ολυμπιακός με νέο σερί, από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Έμοντς και διπλό μπλοκ των Λαμπρούση-Χριστοδούλου έφτασε στο 20-23. Ακολούθησαν τέσσερις μπαλιές από πλευράς Θέτιδας για το 20-24 και το σετ μπολ και μετά τη μείωση του σκορ σε 21-24 η Λαμπρούση πέτυχε το 21-25 και χάρισε το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

Έκανε το 2-0 ο Θρύλος!

Με τη φόρα με την οποία ολοκλήρωσε το 1ο σετ, ξεκίνησε στο 2ο ο Ολυμπιακός που απέκτησε νωρίς το προβάδισμα φτάνοντας στο 7-4 μετά από άσσο της Λαμπρούση. Οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν τη διαφορά στο +4 μετά από πρώτο χρόνο της Γιώτα η οποία έγραψε το 5-9 και την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα (6-10) με το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Έμοντς (7-11). Από το 8-12 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο ισοφάρισαν οι γηπεδούχες σε 12-12, αλλά η Έμοντς το σταμάτησε σημειώνοντας το 12-13. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στη Θέτιδα να προσπεράσει με 16-14 και 17-15. Με πρώτο χρόνο της Γιώτα και επίθεση άουτ των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 αλλά το προβάδισμα στη συνέχεια πέρασε ξανά στα αντίπαλα χέρα (18-17). Η αντίδραση των πρωταθλητριών με άσσο της Γιώτα έφερε το 18-19 και μετά την ισοφάριση σε 19-19, αντέδρασαν με ένα επιμέρους 3-0 σερί χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 19-22. Την διαφορά αυτή την κάλυψε η Θέτιδα ισοφαρίζοντας σε 22-22 δίνοντας νέα τροπή στο σετ. Όμως εκεί ο Ολυμπιακός είχε πάλι πιο καθαρό μυαλό. Αρχικά η Έμοντς με κερδισμένο μπλοκ άουτ επανέφερε το προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» για το 22-23. Από λάθος των γηπεδούχων προέκυψε το 22-24 και το σετ μπολ υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος το κατέκτησε με επίθεση της Χίπε, φτάνοντας στο  23-25 και έκανε το 2-0!

Μείωσε σε 2-1 η Θέτιδα…

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες ξέφυγαν με +3 στο 11-8. Ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους 3-0 και με το διπλό μπλοκ των Γιώτα-Έμοντς ισοφάρισε 11-11. Από το 12-12 που ακολούθησε η Θέτιδα με νέο σερί έφτασε στο 16-12 με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 16-15. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η Θέτιδα με νέο 3-0 σερί, έφτασε στο +4 για το 19-15. Το σερί αυτό σταμάτησε η Κατερίνα Ζακχαίου η οποία με πρώτο χρόνο μείωσε σε 19-16 αλλά η Θέτιδα κράτησε το +3 για το 21-18 το οποίο ακολούθησε. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά πλησιάζοντας σε 21-20 αλλά η Αργυροπούλου με επίθεση σημείωσε το 22-20. Με ωραία επίθεση στην ευθεία η Μέιφιλντ μείωσε σε 22-21 και η Έμοντς με πλασέ ισοφάρισε μετά από ώρα σε 22-22. Με πόντο της Αργυροπούλου το προβάδισμα πέρασε στα χέρια των γηπεδούχων (23-22) οι οποίες έφτασαν στη συνέχεια στο 24-22 και για πρώτη φορά σε σετ μπολ και το πήραν με 25-22 μειώνοντας σε 2-1 τα σετ.

Συγκλονιστική εξέλιξη και τάι μπρέικ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο 4ο σετ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-4 όμως στη συνέχεια ισοφάρισε σε 8-8. Από το 11-9 που ακολούθησε υπέρ της Θέτιδας οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν σε 11-11, από το διπλό μπλοκ των Χριστοδούλου-Λαμπρούση, προσπέρασαν με 11-12 ύστερα από το μονό μπλοκ της Μέϊφιλντ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 15-15 το οποίο μετέτρεψε σε 15-17 ο Ολυμπιακός. Στη νέα ισοφάριση της Θέτιδας σε 17-17, οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με νέο +2 για το 17-19 που προήλθε δια… χειρός Χίπε! Η διαφορά αυξήθηκε στο +3 μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων (17-20), αλλά ακολούθησε η μείωση του σκορ σε 19-20 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Το σερί της Θέτιδας συνεχίστηκε για το 20-20 και έφτασε στο 4-0 για το 21-20 μετά από άστοχη επίθεση της Χίπε. Το λάθος της Αργυροπούλου στο σερβίς κατέστησε ξανά ισόπαλες τις δυο ομάδες (21-21), αλλά με νέο λάθος της Χίπε στο σερβίς το προβάδισμα πέρασε ξανά στη Θέτιδα (22-21). Η Λάουρα Έμοντς με δυνατή επίθεση ισοφάρισε εκ νέου σε 22-22 και η Χριστοδούλου πήρε τον επόμενο πόντο για το 22-23 αλλά μετά από λάθος της αρχηγού προήλθε το 23-23. Ακολούθησε επίθεση άουτ της Μέιφιλντ από την οποία διαμορφώθηκε το 24-23, με τη Λαμπρούση να ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό (24-24).  Ύστερα από φάση διαρκείας η Χίπε κόπηκε με μπλοκ, η Θέτιδα προσπέρασε με 25-24 και πήρε το σετ με 26-24 μετά από επίθεση άουτ της Μέιφιλντ, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Έφυγε νικητής ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο τάι μπρέικ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, στο σημείο που αντικαταστάθηκε η Χίπε από τη Νομικού. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και ανέτρεψαν την κατάσταση μετατρέποντας το 3-1 σε 4-3 με ένα 3-0 σερί στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο τεχνικός της γηπεδούχου ομάδας. Μετά από λάθος της Δρακουλίδου ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του στο 4-0 και αύξησε στο +2 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 5-3. Το «ερυθρόλευκο» σερί, συνεχίστηκε με την Έμοντς να γράφει το 3-6 και το τριπλό μπλοκ να αυξάνει στο +4 το προβάδισμα για το 3-7! Ο Ολυμπιακός είχε μετατρέψει το 3-1 σε 3-7 με 6-0 σερί το οποίο σταμάτησε μετά από επίθεση της Δρακουλίδου, η οποία μείωσε σε 4-7. Η Έμοντς απάντησε άμεσα πετυχαίνοντας το 4-8 ενώ ακολούθησε στο σερβίς της Γιώτα που κατέληξε άουτ για το 5-8. Στη συνέχεια η Έμοντς έδωσε και πάλι τη λύση σημειώνοντας το 5-9 και μετά από άσσο η Νομικού διεύρυνε τη διαφορά στο +5 για το  5-10! Η Κωνσταντίνου μείωσε σε 6-10 αλλά η Έμοντς σημείωσε το 6-11. Μετά από άστοχη επίθεση της Κωνσταντίνου το προβάδισμα αυξήθηκε (6-12) και η Χριστοδούλου με μπλοκ έγραψε το 6-13. Με άσσο της Έμοντς ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ (6-14) και με πόντο της Μέιφιλντ διαμορφώθηκε το 7-15, με το οποίο οι «ερυθρόλευκες» έφυγαν με τη νίκη με 3-2 σετ!

Τα σετ: 2-3 σε 2:02, 21-25 (23′), 23-25 (26′), 25-22 (29′), 26-24 (31′), 7-15 (13′)