ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

“Επνιξε” Εθνικό -Φορτσάρει για F4

Χωρίς να χρειαστεί να προσπαθήσει πολύ και όντας σοβαρός απο το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 15-2 του Εθνικού, στον δεύτερο ημιτελικό του Πρωταθλήματος της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βουλιαγμένη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στα δύο πρώτα 8λεπτά ήταν 0-8,με Εμολο και Ασημάκη στην αρχή της τρίτης περιόδου να διαμορφώνουν  το 0-10.

Ο Εθνικός αντέδρασε με την Αποστολίδου,  η Ασημάκη έκανε το 1-11  και η Μπίσμπα μείωσε σε 2-11. Στην 4η περίοδο οι “ερυθρόλευκες”  σκόραραν άλλλα τέσσερα γκολ μη αφήνοντας περιθώρρια στις “κυανόλευκες” για το 2-15.

Πλέον, τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη μπαίνουν στην τελευταία φάση της προετοιμασίας τους για το Φ4 της Ευρωλίγκα όπου την Παρασκευή στο Κιρίσι θα νατιμετωπίσουν  στον πρώτο  ημιτελικό τη Σαμπαντέλ.

Tα οκτάλεπτα:  0-3, 0-5, 2-3, 0-4

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ασημάκη (κόντρα, 7:32), 0-2 Ασημάκη (κόντρα, 5:20), 0-3 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 0:40)

2ο οκτάλεπτο: 0-4 Μ. Πλευρίτου (π/π., 7:16), 0-5 Σώρα (π/π., 6:18), 0-6 Σώρα (κόντρα, 4:08), 0-7 Ε. Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:40), 0-8 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:13)

3ο οκτάλεπτο: 0-9 Έμολο (π/π,, 5:13), 0-10 Ασημάκη (φουνταριστό, 4:12), 1-10 Αποστολίδου (περιφέρεια, 3:37), 1-11 Ασημάκη (κόντρα, 2:30), (περιφέρεια, 0:23), 2-11 Μπίσμπα (περιφέρεια, 1:26)

4ο οκτάλεπτο: 2-12 Ζοφώλη (πέναλτι, 6:41), 2-13 Ζοφώλη (π/π., 5:27),  2-14  Νίνου (κόντρα, 3:51), 2-15 Σμιτ (πέναλτι, 0:54)

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ., Παναγιωτοπούλου, Δουρέκα Αδ. , Βάσιλα, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα 1, Κούβδου, Γονίδη, Πετάση, Φραγκιουδάκη, Γκούζουλα, Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσιμπρή

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1,  Ελευθεριάδου, Σώρα 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 4, Μ. Πλευρίτου 2, Έμολο 1, Β. Πλευρίτου 1, Λογοθέτη, Σμιτ 1, Σταματοπούλου, Ζοφώλη 2, Νίνου 1