“Δένει” και αρέσει

Πολύ καλά δείγματα γραφής άφησε ο Ολυμπιακός και σε ομαδικό και σε ατομικό επίπεδο στην ισοπαλία 1-1 απέναντι στο Αμβούργο. Στο τελευταίο τους φιλικό επί αυστριακού εδάφους και επί προετοιμασίας γενικότερα, οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν πολύ ωραία και σε γενικές γραμμές άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις. Σκόρερ ο Σεμέδο, άτυχη στιγμή η ισοφάριση, εξαιρετικοί για ένα ακόμα παιχνίδι οι Ραντζέλοβιτς και Μασούρας, έπιασε πέναλτι ο Τζολάκης.

Το παιχνίδι:

Αναγνωριστικού χραακτήρα ήταν τα πρώτα 15 λεπτά στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, πίεσε τους Γερμανούς πολύ ψηλά αλλά δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στο 16’, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με τον Ραντζέλοβιτς που γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά, αλλά δεν πρόλαβε ο Σολδάνο.

Στο 25’, λοιπόν, δόθηκε πέναλτι στο Αμβούργο λανθασμένα, αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Γουντ στο 26’, διώχνοντας με τα πόδια.

Στο 39’ ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά κανείς δεν έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή και ένα λεπτό αργότερα σε σέντρα του Μασούρα, ο Μίκελ έδιωξε σε κόρνερ προτού δημιουργηθεί κίνδυνος για το Αμβούργο.

Στο δεύτερο μέρος o ρυθμός έπεσε αισθητά. Στο 56’, έγινε η εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά για τους Γερμανούς, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 69’, ο Χίντελ έπιασε μακρινό, δυνατό σουτ, ωστόσο ο Σιαμπάνης απέκρουσε εντυπωσιακά, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 81ο λεπτό είχε έρθει η στιγμή να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός! Ο νεοαποκτηθείς Ρούμπεν Σεμέδο έπιασε πολύ ωραία, δυνατή, καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας των Γερμανών για το 1-0.

Όμως, παρά την καθολική του υπεροχή, ο Θρύλος δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη, έστω και σε φιλικό επίπεδο, αφού στο 89′ οι Γερμανοί έκλεψαν την νίκη. Συγκεκριμένα, ο Χιντερζέερ εκμεταλλεύτηκε ένα κενό στην ερυθρόλευκη άμυνα, πέρασε και τον Σιαμπάνη για να γράψει το τελικό 1-1.