ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το «ερυθρόλευκο» εξπρές δεν έχει αντίπαλο

Μία ακόμα νίκη για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι κοπέλες του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα στο εξ αναβολής ματς της 10ης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΣΕΦ. Μια ακόμα καλή «προπόνηση» και νίκη με νταμπλ σκορ (104-52) με 100άρα! Το «ερυθρόλευκο» εξπρές δεν έχει αντίπαλο.

Ασταμάτητες

Η ομάδα του Ολυμπιακού δεν συνάντησε προβλήματα. Επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της και διέλυσε με 52 πόντους διαφορά την αντίστοιχη των Ιωαννίνων. Στο ματς που έγινε στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ. Κορυφαία για την ομάδα του Θρύλου ήταν η Τόλφρι που σημείωσε 26 πόντους, με 6/9 τρίποντα. Ένας Ολυμπιακός που από τα πρώτα λεπτά έδειξε πώς είχε σκοπό να μην αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Ο ΠΑΣ στα πρώτα 11 λεπτά της αναμέτρησης ήταν μαχητικός. Αν και βρέθηκε στο 8ο λεπτό πίσω στο σκορ με 9 πόντους (17-8), μετά το τρίποντο της Σταμάτη, έκανε σερί 10-0 και προσπέρασε 18-17. Το δεκάλεπτο έκλεισε 17-15. Από εκείνο το σημείο, το ματς άλλαξε εικόνα. Οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι. Από το -1 που ήταν πίσω στο σκορ βρέθηκαν να κλείνουν το ημίχρονο με +22 (44-22) και νταμπλ σκορ. Με την Αμερικανίδα γκαρντ να είναι ασταμάτητη και να καθοδηγεί το Θρύλο στο επί μέρους σκορ 27-4.

Ωραίο μπάσκετ

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια του ματς. Ούτε στο τρίτο ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και να ελέγχει απόλυτα το τέμπο του ματς. Οι «ερυθρόλευκες» απειλούσαν τόσο από την περιφέρεια όσο και μέσα από τη ρακέτα. Η Σταμολάμπρου έδωσε λύσεις επιθετικά, ενώ και η Χάμπλιν έκανε μεστό ματς, με αποτέλεσμα το σκορ στο 30ό λεπτό να είναι 72-41 και τα κορίτσια του Θρύλου να προηγούνται με +30 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπήρξε χαλάρωση. Αντιθέτως, με την Τόλφρι να συνεχίσει να «εκτελεί» από το τρίποντο, η διαφορά ξεπέρασε και τους 50 πόντους στο φινάλε, ο Ολυμπιακός τους 100 για να ολοκληρωθεί το ματς με νταμπλ σκορ (104-52). Το «ερυθρόλευκο» εξπρές δεν έχει αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-22, 72-41, 104-52.

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Τόλφρι 26 (6/9 τρίποντα), Σταμολάμπρου 17 (7/10 δίποντα), Σταμάτη 8 (4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα 15 (3/4 τρίποντα), Νικολοπούλου 3, Δίελα, Βαμβακά 5, Βίτολα 13 (8 ριμπάουντ), Χάμπλιν 10 (9 ριμπάουντ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωνσταντίνα Σαρηγιαννίδου): Μπλασιέ 9, Χούλη 4, Σαρηγιαννίδου 4, Θεοδώρου 4, Καλαμπάκου 6, Κούπερ 11, Δημητριάδου, Μαρίνη 14.