Προβάδισμα η Σιτι σε ένα επικό ματς[videο]

Μετά απο ένα ματς, πραγματική αποθέωση του Τσάμπιονς Λιγκ και του επιθετικού ποδοσφαίρου, η Μάντσεστερ Σιτι επικράτησε της Ρεάλ με 4-3 στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στα πρώτα δέκα λεπτά η Σίτι είχε προηγηθεί ήδη με 2-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Ντε Μπράινε. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Βέλγος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά -Ψαράκι και εννιά λεπτά αργότερα ο Χεσούς έκανε το 2-0 απο ασίστ του τρομερού Βέλγου.

Η Σιτι έχασε πολλές ευκαιρίες για το 3-0 εκμεταλλευόμενη την κάκιστη άμυνα της Ρεάλ η οποία όμως ήταν αυτή που κατάφερε στο 33 ,από προσπάθεια του Βινίσιους, σέντρα Μεντί και μαγικό άγγιγμα της μπάλας απο τον Μπενζεμά να κάνει το 2-1.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και αφού στο 36, ο Γκουαρδιόλα είχε βγάλεοι τον Στοονυς ,που έπαιζε σε ρόλο δεξί μπακ ελλειψει Γουόκερ καιΚανσέλο για να βάλει τον Φερναντίνιο.. Η Σιτι συνέχιζε να σπαταλά ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Μαχρέζ στο 48, αλλά στο 54, ο Φόντεν σκόραρε το 3-1, με τη Ρεάλ να απαντά. Ο Μεντί, ένγαλε πάσα για τον Βινίσιους που με μία προσπόιήση απέφυγε σαν σταματημένο τον Φερναντίνιο και κάνοντας μία απίστευτη κούρσα τελείωσε τη φάση για το 3-2.

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει. Στο 74 , ο Μπερνάντο Σίλβα, πήρε τη μπάλα και κινήθηκε μέσα στην περιοχή και προς αριστερά, αφού νωρίτερα ο ρέφερι  είχε αφήσει πλεονέκτημα σε φάουλ στον Ζιντσαένκο και με τρομερό σούτ άφησε άγαλμα τον Κουρτουά.

Στο 82, όμως, σε γέμισμα προς την περιοχή της Σίτι, ο Λαπόρτ έκανε χέρι και ο Μπενζεμά με πέναλτι Πανένκα έκανε το 4-3.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς (36′ Φερναντίνιο), Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Ζεσούς (83′ Στέρλινγκ), Φόντεν

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Άλαμπα (46′ Νάτσο), Μεντί, Μόντριτς (79′ Θεμπάγιος), Κρόος, Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (70′ Καμαβινγκά), Μπενζεμά, Βινίσιους (88′ Ασένσιο)