ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρώτο άλμα για τους τελικούς

Ανώτερη η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικράτησε με 23-20 του Δούκα στον πρώτο ημιτελικό των πλέι – οφ της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με σοβαρότητα, έκαναν το 1-0 στη σειρά και την Τετάρτη θα αντιμετωπίσουν εκ νέου την ομάδα του Δούκα στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με στόχο να «ντουμπλάρουν» τις νίκες και να προκριθούν στους τελικούς. Η δεύτερη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 9 Μαΐου. Πριν την έναρξη του αγώνα στο Ρέντη, τιμήθηκε από τον Σοφοκλή Ξυνή ο team manager της ομάδας, Χαράλαμπος Προδρομίδης, για την προσφορά του στο άθλημα του χάντμπολ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-0 χάρη στα γκολ των Τζηρά και Σανίκη. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (2-2) και συνεχίστηκε έτσι μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (4-4 στο 11:04 και 5-5 στο 15:05). Με το πέμπτο προσωπικό γκολ του Γρηγόρη Σανίκη ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα με 7-6 και ανέβασε τη διαφορά στα δυο γκολ με τον Τζηρά (8-6). Ο Κώστας Τσιλιμπάρης σε πολύ καλή κατάσταση κάτω από τα δοκάρια σταμάταγε τις προσπάθειες του Δούκα, έχοντας ήδη επτά αποκρούσεις ενώ έπιασε και δυο πέναλτι μέχρι το εικοστό λεπτό την ίδια ώρα που στην επίθεση ο Σκρόμπιτς διαμόρφωσε το 9-6. Ο Παπαδιονυσίου έδωσε διαφορά τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του Πειραιά (11-7 στο 26:23) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα με 12-10, με πέναλτι σε νεκρό χρόνο για το Δούκα.

Δυο συνεχόμενα γκολ του Κανδύλα στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου έγραψαν το 14-11 για τον Ολυμπιακό. Ο Δούκας μείωσε σε 15-14 ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, αντέδρασαν άμεσα και με τους Τζηρά και Καραμπουρνιώτη η διαφορά επανήλθε στα τρία τέρματα (17-14 στο 41:19). Λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου ο Χάλαρης διαμόρφωσε το 20-16. Ο Θρύλος, διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και όντας ανώτερος πήρε τη νίκη με 23-20 και έκανε το 1-0 στις νίκες απέναντι στο Δούκα. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» είναι μια νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς και την επίτευξη του πρώτου και ιστορικού νταμπλ για το τμήμα. Ο Κώστας Τσιλιμπάρης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 επεμβάσεις και 3 σε πέναλτι ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρηγόρης Σανίκης με 8 τέρματα και τον ακολούθησε ο Δημήτρης Τζηράς με 7.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-4, 6-6, 9-7, 12-10 (ημ.), 14-12, 15-14, 18-16, 20-18, 21-19, 23-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 8, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 2, Στούμπης 2.

ΑΣΕ Δούκας (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Γκέρτσος 1, Νομικός 1, Παπαπούλιος, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 7, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης 1, Νταρσουλάντ 1, Κεδέρης 5.